Новини кафедри

Підсумковий етап державної атестації на Факультеті філології

На Факультеті філології відбулися захисти дипломних робіт із сучасної української літературної мови та іспити з української мови з методикою викладання у студентів денної форми навчання спеціальностей “035 Філологія (035.01 Українська мова і література)” та “014 Середня освіта (014.01 Українська мова і література)”. Доцентка кафедри Валентина Ґрещук була екзаменатором на іспитах. Бакалаврині показали високий рівень фахових знань та успішно захистили свої роботи, продемонструвавши напрацювання у підготовлених презентаціях.

Вітаємо випускників із завершенням державної атестації та чекаємо на навчання в магістратурі!

Підсумки проходження діалектологічної практики студентами ІІ курсу

Сьогодні відбулася підсумкова онлайн-нарада щодо результатів проходження діалектологічної практики студентами груп УМЛф-22, УМЛс/о-21, УМЛс/о-22 у с. Татарів, с. Яблуниця та с. Чортовець. Керівники практики професор Василь Ґрещук, доцент Михайло Бігусяк та доцентка Валентина Ґрещук проаналізували роботи студентів, розповіли про можливості подальших досліджень у галузі діалектології й закликали не залишати зібрані матеріали, а помножувати їх і створювати словники та книжки про рідні села. Студенти ж поділилися своїми враженнями й здобутками, труднощами й радощами, які супроводжували їх під час проходження практики.

Переповнена враження бакалавриня Оксана Шамлій:

“Діалектологічна практика була не тільки одним з етапів нашої професійної підготовки і формування нас як справжніх філологів, а й стала тією відрадою, натхненням й бажанням надалі працювати після важкого карантинного навчального року, адже за ввесь період онлайн-навчання нам справді бракувало живого спілкування й банального зорового контакту з співрозмовником.

Вирушаючи на діалектологічну практику, наша група дуже хвилювались, тому що їхали в незнайоме місце, проте, вже у вагоні електрички, коли зовсім чужі люди допомагали нам, ми зрозуміли, що їдемо до хороших і добрих людей. Центром нашої практики стало мальовниче село Татарів, яке зачаровувало нас не тільки своїми казковими краєвидами, а й чарівним діалектним словом. Тут ми і занепадали духом, коли нам відмовляли у розмові, і щиро раділи, коли жителі з натхненням розповідали історії з власного життя, показували свої різні надбання й допомагали нам виконувати програму практики. Саме тут, в обіймах високих гір, ми з головою поринули у дослідження рідної мови. Ці відчуття дуже важко передати. Цей трепет й хвилювання супроводжували нас увесь період проходження практики, ніби ми маленькі діти, яким вперше доручили важливу справу і вони з усіх сил стараються зробити все правильно. І хоча нас спочатку боліли ноги від наших мандрів гуцульськими краями, а потім і очі, коли вводили всі позначки і наближення в екранах своїх комп’ютерів, але, незважаючи на різні дрібниці, ми надзвичайно раді, що мали можливість отримати такий неймовірний досвід, який назавжди залишиться у нашій пам’яті і серці”.

Вітаємо наших студентів з успішним проходженням практики та бажаємо подальших успіхів на шляху до омріяної професії!

Триває державна атестація на Факультеті філології

Сьогодні на Факультеті філології відбулися захисти бакалаврських робіт із сучасної української літературної мови та методики її викладання у студентів денної форми навчання спеціальності “014 Середня освіта (014.01 Українська мова і література)”. Під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук були виконані 2 дипломні роботи студенток Слободян Тетяни («Культура міжособистісного спілкування в учнівському середовищі») та Чеховської Василини («Відомості з діалектології на уроках української мови»). Філологині показали належний рівень фахової підготовки та захистили свої роботи на “відмінно”.

Бажаємо бакалавриням успішного завершення державних іспитів та вступу в магістратуру!

Розпочала роботу державна атестація на Факультеті філології
Цього тижня розпочалася пора державних іспитів. На Факультеті філології відбулися захисти дипломних робіт з сучасної української літературної мови та іспити з сучасної української літературної мови з методикою викладання у студентів заочної форми навчання спеціальностей “035 Філологія (035.01 Українська мова і література)” та “014 Середня освіта (014.01 Українська мова і література)”. Доцентка кафедри Валентина Ґрещук була екзаменатором на іспитах. Студенти показали неабиякі успіхи, продемонстрували добрий рівень написання робіт та вміння репрезентувати результати своїх досліджень. Бажаємо майбутнім випускникам подальшої творчої та наукової наснаги у всіх починаннях і запрошуємо на навчання в магістратуру!
Діалектологічна практика в навчальному процесі – важливий етап

Щороку на Факультеті філології проводиться навчальна діалектологічна практика студентів ІІ курсу спеціальності 014 Середня освіта, спеціалізація 014.01 Українська мова і література та спеціальності 035 Філологія, спеціалізація 035.01 Українська мова і література.

7-8 червня групи УМЛс/о-21, УМЛс/о-22 та УМЛф-21 вирушають на бази практики: с. Татарів, с. Яблуниця та с. Чортовець. Тож сьогодні відбулася настановча зустріч з організації діалектологічної практики. Із вітальним словом виступив керівник-методист практики Факультету філології, групи УМЛс/о-21 Михайло Бігусяк. Викладач оголосив наказ, розповів про особливості дослідження діалектів.

Завідувач кафедри української мови, керівник-методист групи УМЛф-21, професор Василь Ґрещук закцентував на методичних рекомендаціях, за якими практиканти будуть працювати, і наголосив, що «Що сільце, то слівце». У нараді взяла участь і доцентка Валентина Ґрещук, яка розповіла про особливості збирання діалектів та поділилася власним досвідом, а також згадала про свої перші кроки педагогічної діяльності у Яблуницькій школі.

Із великим бажанням та натхненням студенти їдуть на бази практик збирати діалектологічний матеріал.

Про наші наукові здобутки в “Освітянському слові”

У травневому випуску газети “Освітянське слово” було опубліковано статтю доцентки Валентини Ґрещук “Словники – музеї слів” про двотомне видання фундаментальної лексикографічної праці “Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові”. Це перший Словник, аналогів якому немає в Україні та в слов’янському світі загалом, у якому лексикографічно опрацьовано діалектну лексику та фраземіку гуцульського говору, освоєну мовою української художньої літератури.

Також під керівництвом доцентки кафедри бакалавриня Соломія Соломон підготувала статтю “Перший крок до омріяної професії”, розповівши про особливості проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики на Факультеті філології. Студентка закцентувала увагу на таких аспектах практики як взаємовідвідування уроків, виконання індивідуальних завдань, проведення профорієнтаційної та позакласної роботи.

Переглянути статті можна за посиланням:

https://ippo.if.ua/images/stories/Osvitjanske_slovo/2021/8-9.pdf

Відбулася підсумкова нарада стосовно проходження педагогічної практики студентами заочної форми

19 травня відбулася підсумкова нарада виробничої навчально-виховної педагогічної практики студентів ІІІ курсу групи Узсо-31, яка стала своєрідним звітом про проведену роботу. Практиканти розповідали про те, як здобували нові навички й уміння знаходити індивідуальний підхід до учнів, ділилися своїми успіхами та враженнями від проходження практики, демонстрували яскраві презентації, фото та відео. Ця практика була особливою, адже студенти мали можливість спілкуватися з учнями як в онлайн режимі, так і в офлайн. Філологині зауважили, що це дало змогу відкрити для себе цікаві методи і новітні засоби володіння сучасними освітніми технологіями. Усі вправно вчилися застосовувати різні програми, щоб покращити дистанційне навчання.

Також студенти висловили подяку своїм вчителям та методистам за безцінні поради та настанови, які стали у нагоді під час проведення уроків, позакласних та виховних заходів. Факультетський керівник практики, доцентка Валентина Ґрещук наголосила, що в процесі проходження практики студенти старанно виконували всі завдання та якісно підготували презентації проведеної роботи. Бакалаврині намагалися порозумітися з учнями та вчителями, старалися використовували різні методи у навчанні, удосконалювати свої навички, проводили профорієнтаційні заходи зі старшокласниками і запросили їх на рідний факультет.

Філологині отримали колосальний досвід та змогу реалізувати себе як педагоги та класні наставники, пересвідчилися, що проходження педагогічної практики – це надзвичайно важливий етап у становленні майбутнього вчителя. Усі студенти дуже вдячні керівникові практики Валентині Ґрещук та методистові, професору Василю Ґрещуку за те, що допомогли реалізувати вдалі ідеї, дали корисні поради, поділилися важливим досвідом своєї педагогічної діяльності.

Підсумки виробничої навчально-виховної педагогічної практики третьокурсників

У рамках проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики для студентів УМЛф-32 було організовано нараду, яка стала своєрідним підсумком виконаної роботи. Методисти відзначили, що кожен із практикантів продемонстрував не тільки свої фахові знання, але й уміння знаходити індивідуальний підхід до учнів. Завідувач кафедри української мови, професор Василь Ґрещук зауважив, що дистанційне навчання не стало викликом для студентів, адже вони були готові до будь-якої форми проведення уроків. Підтвердженням цього слугували яскраві презентації бакалавринь, які висвітлили основні моменти своєї роботи. Факультетський керівник практики, доцентка Валентина Ґрещук наголосила на тому, що знання, отримані на парах із фахових дисциплін і методики їх викладання, неабияк допомогли студентам, позаяк потрібно не тільки знати матеріал, але й вміти його правильно подати.

До практиканток також звернулася учителька української мови та літератури Латишевська Оксана Дмитрівна, щоб подякувати за належну підготовку філологинь, поділитися їхніми досягненнями та побажати успіхів у подальшій роботі. Наприкінці наради всі студенти погодилися з тим, що ці 6 тижнів подарували їм не тільки неоціненний досвід, але й безліч емоцій та щиро подякували всім вчителям, методистам, ліцеїстам, які допомогли успішно пройти цей етап.

Аналогічну роботу було проведено зі студентами групи УМЛсо-31. На нараді доповідали та поділилися своїми успіхами, очікуваннями і враженнями від отриманого досвіду старости груп, що проходили практику на базі ліцеїв №7, №11, №15, №16, № 23. Факультетський керівник практики, доцентка Валентина Ґрещук наголосила, що в процесі захисту виробничої практики студенти показали високий рівень фахової підготовки, продемонстрували ґрунтовні звіти та чудові результати своєї плідної праці. Професорка Марія Голянич та методист Володимир Барчук закцентували на тому, що студенти-практиканти працьовиті, старанні і мають великий творчий потенціал. І студенти, і викладачі вкотре мали можливість пересвідчитися, що проходження педагогічної практики – це надзвичайно важливий етап у професійному становленні майбутнього вчителя.

Свою оцінку роботі студентів надала заступниця директора із навчально-виховної роботи ліцею №11 Шевчук Олена Вікторівна, яка була задоволена успіхами та креативністю майбутніх педагогинь. Про те, що здобувачі вищої освіти зарекомендували себе як хороші фахівці своєї справи і вправно володіють сучасними освітніми технологіями, розповіла вчитель української мови та літератури ліцею №23 Турій Ірина Михайлівна. Варто зазначити, що саме ця практика була особливою для студентів, адже вони мали змогу проходити її як в дистанційному, так і в офлайн форматі. Практиканти відкривали для себе нові програми і платформи, які полегшують процес дистанційного навчання учнів. Зокрема, Попич Лідія відзняла чудовий відеоурок із української мови на тему: “Пряма мова. Розділові знаки у реченнях із прямою мовою”.

Бакалаврині відзначили, що виробнича психолого-педагогічна практика залишила по собі море хороших вражень та позитивних емоцій. Студенти висловили щиру подяку своїм вчителям та методистам за цінні поради та слушні настанови, завдяки яким зробили важливий крок в успішне педагогічне майбутнє, а також вкотре переконалися, що професія вчителя – це правильний вибір у їхньому житті.

Святкуємо 150-річчя з дня народження Василя Стефаника

З нагоди ювілею Василя Семеновича Стефаника під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук було проведено цілу низку профорієнтаційно-виховних заходів у закладах освіти Івано-Франківської, Закарпатської та Тернопільської областей, а також у ліцеях міста Івано-Франківська. Зокрема, студентка Лідія Попич провела зустріч з учнями свого рідного Витвицького ліцею, розповівши про переваги навчання на Факультеті філології та закцентувавши увагу на важливій даті: 150-річчю з дня народження патрона нашого університету. Учні із захопленням слухали цікаві факти з життя і творчості письменника та охоче розглядали стінгазету, яку створила філологиня власноруч. Студентка Мар’яна Стрілецька організувала аналогічну роботу з випускниками ліцею №15. Учасники заходу пригадали життєвий та творчий шлях майстра експресіоністичної новели, розгадували кросворд, декламували уривки із «Камінного хреста».

Бакалаврині Тетяна Слободян та Євгенія Палійчук підготували відеоролик за мотивами творчості Василя Стефаника.

“Коротко. Сильно. Страшно. Але ще й чуттєво та до найглибших струн душі торкають новели В. Стефаника. “Амбіції” – це один із творів, що особливо відгукнувся нам. Слова, які стають настановою для кожного. Здавалося б, бесіда – звичайний процес комунікації, але скільки всього залежить від тону, тембру, слів, що підбираєш”, – розповідає Євгенія.

Переглянути відеоролик можна за покликанням:

https://www.facebook.com/100009372545664/videos/3041168059538916/

Доцентка Валентина Ґрещук взяла участь у Міжнародному науковому конгресі «Василь Стефаник і світова культура», присвяченому 150-річчю з дня народження письменника, виступивши у VI дискусійній панелі “Мовностилістичні особливості художнього світу Василя Стефаника” із доповіддю на тему: “Літературна мова і діалект: співвідношення форми”.

Святкуємо День матері

Добігає кінця шостий тиждень практики у студентів Факультет філології. Студентка-практикантка Олександра Семенюк з учнями 11 класу Костилівської ЗЗСО I – III ступенів провела профорієнтаційно-виховний захід до Дня матері.

“В Україні День матері не має сталої дати, святкується він у другу неділю травня, що й збіглося із завершенням виробничої навчально-виховної педагогічної практики. У житті кожної людини величезну роль відіграє мама – наша підтримка і опора. У цей день заведено вітати всіх матерів незалежно від віку, дякувати їм за материнську працю. Цікаво, що День матері відзначають не тільки на державному рівні, а й на релігійному. Напевно, травень не випадково обрали для цього свята – це місяць Пречистої Діви Марії, до якої ще українські козаки та князі зверталися за допомогою та заступництвом”, – розповідає бакалавриня.

Випускники із задоволенням ознайомили всіх з історією свята та розповідали, як святкують День матері в Україні, в Канаді, в Китаї, в Японії, в Італії та Німеччині. Виразно читали вірші про маму, залюбки демонстрували фотографії зі своїми матусями. На захід завітала доцентка Валентина Ґрещук, яка дуже цікаво й докладно розповіла одинадцятикласникам про навчання на Факультеті філології, дала слушні поради щодо вибору майбутньої професії, а також відзначила високий рівень проведення заходу та похвалила учнів за те, що цінують найдорожче, що є у житті в кожного – рідну матір. Зустріч пройшла в хорошій та доброзичливій атмосфері.

Вшановуємо Стефаника

Напередодні 150-ї річниці з дня народження видатного письменника Василя Стефаника бакалавриня Мар’яна Стрілецька провела зустріч з випускниками під керівництвом методистів – завідувача кафедри української мови, професора Василя Ґрещука, доцентки Валентини Ґрещук та своєї вчительки-наставниці Надії Попадюк. Учасники заходу пригадали життєвий та творчий шлях майстра експресіоністичної новели, розгадували кросворд. Ліцеїстка продекламувала уривок із «Камінного хреста» Василя Стефаника.

Також Мар’яна провела профорієнтаційну роботу зі старшокласниками і наголосила, що вибір професії – це важлива подія в житті кожної людини і це справа не одного дня. Сподіваємося, що після сьогоднішньої зустрічі учні задумаються над вибором професії на Факультеті філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Виробнича навчально-виховна педагогічна практика дає добрі результати

На Факультеті філології триває 5-ий тиждень виробничої навчально-виховної педагогічної практики. Бакалавриня Світлана Градюк організувала зустріч з одинадцятикласниками Надвірнянського ліцею №1 імені В. М. Чорновола. Студентка провела виховний захід: “Ірина Яцура – визначна надвірнянка, поетеса, педагог”. Учасники заходу згадали нелегкий життєвий, проте дуже творчий шлях поетеси, переглянувши презентацію, яку підготувала бакалавриня, ознайомились із книгами Ірини Яцури, а також ліцеїсти декламували поезії та байки.

Ось як ділиться враженнями Світлана: “У народі кажуть, що коли хоч одна душа пам’ятає людину, то це означає, що вона недарма прожила на світі. Такою і була Ірина Яцура. У дружній, щирій атмосфері ми вшанували пам’ять поетеси та кожен взяв щось для себе нове. Щиро вдячна усім, хто допоміг організувати сьогоднішню зустріч: класному керівникові 11 класу Оксані Іванівні, учительці української мови та літератури Лідії Богданівні і всім ліцеїстам”.

Під час зустрічі студентка поділилася з абітурієнтами ще й власним досвідом навчання на Факультеті філології та запросила до нас на навчання, розказала про цікаві моменти студентського життя, захопливі пари, літературні вечори та різні події, які відбуваються у стінах факультету. На зустріч завітала доцентка Валентина Ґрещук, яка ще докладніше розповіла про навчання на Факультеті філології. Цікавим є той факт, що Ірина Яцура часто бувала у рідному селі Валентини Василівни Ріпному Рожнятівського району, оскільки звідти родом Яцура Ярослав, чоловік поетеси та родич сестри Валентини Василівни. Ще раз переконуємося, що світ дуже тісний. Атмосфера зустрічі була доброзичливою та приємною.

Колега Світлани Мар’яна Стрілецька провела урок на тему: «Заперечні займенники. Їх утворення та правопис» з учнями 6-Б класу ліцею N15 Івано-Франківської міської ради. Ліцеїсти з’ясували, на що вказують заперечні займенники, засвоїли правила правопису цього розряду, навчилися розпізнавати та утворювати заперечні займенники, а також використовувати їх в усному та писемному мовленні. Урок залишив по собі безліч емоцій, зокрема позитивних, та приніс цінний досвід. На заняття завітали доцентка Валентина Ґрещук та завідувач кафедри української мови, професор Василь Ґрещук, які люб‘язно надали методичні рекомендації, а також побажали студентці успішного подальшого проходження практики.

Бережемо традиції

У рамках проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук бакалаврині Факультету філології Василина Тимінська, Оксана Блискун, Соломія Соломон та Ольга Гризак мали нагоду зустрітися із одинадцятикласниками ліцею №7 Івано-Франківської міської ради. Студентки провели бесіду про українські народні традиції, пов’язані із Великоднем – одним із найсвітліших та найбільших християнських свят. Ліцеїсти поділилися звичаями, які панують в їхніх сім’ях, а практикантки розповіли їм про цікаві традиції своїх країв.

Бакалаврині провели профорієнтаційну роботу зі старшокласниками і вкотре наголосили, що вибір професії – це вибір майбутнього. Ось як ділиться враженнями від проведеної роботи Василина Тимінська: “Сподіваємося, що ми змогли донести до учнів, чому варто обирати саме Факультет філології, бо студентське життя на ньому аж ніяк не назвеш одноманітним, а наші викладачі завжди роблять все для того, щоб випускники володіли всіма необхідними знаннями. Хочемо висловити подяку Валентині Василівні за чудову ідею, яку ми успішно змогли реалізувати”.

Студентка Лідія Попич організувала аналогічну роботу з учнями свого рідного Витвицького ліцею, розповівши про переваги навчання на Факультеті філології та закцентувавши увагу на важливій даті: 150-річчю з дня народження Василя Стефаника. Ліцеїсти із захопленням слухали цікаві факти з життя і творчості письменника та охоче розглядали стінгазету, яку створила бакалавриня власноруч.

Вітаємо дівчат із черговими звершеннями на викладацькій ниві та бажаємо успішної подальшої реалізації.

Географія зустрічей з абітурієнтами розширюється

Під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук студенти 3 курсу продовжують проводити профорієнтаційно-виховні заходи в рамках проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики. Так, студентка Христина Боднарук провела виховний захід на тему: “Молодіжний сленг в українській мові” для старшокласників Кобаківського ліцею імені Марка Черемшини.

Бакалавриня відзначила, що це надзвичайно актуально на сьогоднішній день, оскільки слова іншомовного походження все більше і більше витісняють наші українські, милозвучні слова. Учні блискуче впорались із завданнями, розгадували кросворд та відповідали на питання вікторини “Два значення”. У дружній, легкій атмосфері всі учасники заходу подискутували та почерпнули щось нове для себе.

Христина поділилась своїм досвідом навчання на Факультеті філології, розповіла про яскраве, творче, насичене різноманітними подіями студентське життя і заохотила старшокласників до вступу в нашу Альма Матер, а також подякувала своїй учительці української мови та літератури Гавриш Ганні Василівні за допомогу у підготовці заходу та влучні поради.

Студентка Вінтоняк Віталія провела виховний захід на тему “Біль і пам’ять Чорнобиля” для учнів 11-го класу Липовицького ліцею Спаської ОТГ Івано-Франківської області. Усі присутні вшанували пам’ять героїв-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які стали першими жертвами ядерного полум’я, а також представили ікону” Чорнобильський Спас” із світлинами героїв-чорнобильцям.

На захід в онлайн-форматі доєдналися провідні фахівчині нашого Інституту Шкорута Ганна та Драніцина Наталія. Ганна провела з учнями коротку профорієнтаційну бесіду, в ході якої розповіла про переваги навчання на Факультеті філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Також абітурієнтам було повідомлено про щонедільну безкоштовну онлайн-підготовку до ЗНО з української мови.

Сподіваємося, що такі плідні та корисні зустрічі допоможуть абітурієнтам зробити правильний вибір у майбутньому.

І знову нова зустріч з абітурієнтами

У рамках проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики студентка 3 курсу Факультету філології Ольга Гризак під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук провела профорієнтаційну роботу у Войнилівському ліцеї із учнями 10-11 класів. На зустрічі всі присутні вшанували письменника-ювіляра Василя Стефаника, а також поговорили про студентське життя, перспективи та можливості на Факультеті філології.

Ось як ділиться враженнями Ольга:

“Сьогодні я завітала у такий рідний, світлий Войнилівський ліцей, де пройшло все моє шкільне життя. Знаючи, що в ліцеї навчаються активні, творчі та талановиті учні, я розповіла їм про насичене життя в університеті, можливість реалізувати та розкрити себе. Хочу подякувати за технічну допомогу чудовому педагогу-організатору – Галині Ящук, а також керівникові практики Валентині Василівні Ґрещук за всі настанови та поради”.

Сподіваємося, що ліцеїсти поповнять нашу філологічну родину та бажаємо Ользі успіхів у подальшому практикуванні!

Посилюємо профорієнтаційний спектр роботи

Під керівництвом доцентки кафедри Валентини Ґрещук знову відбулася чергова зустріч. Студентка 3 курсу Факультету філології (група Узс/о-31) Юлія Андрішак мала змогу провести профорієнтаційно-виховний захід у рамках виробничої навчально-виховної педагогічної практики зі старшокласниками Перегінського ліцею №1. На заході була присутня і місцева поетеса Наталя Данилюк, про творчість якої присутні говорили. Учні Перегінського ліцею декламували поезії із збірки Наталії Василівни «Непроминальне», яка нещодавно вийшла.

Ось як ділиться враженнями Юлія:

“Два тижні ми працювали дистанційно, а зараз вийшли на навчання офлайн. Звичайно, такий формат усім подобається набагато більше. Він передбачає не тільки передання або отримання інформації, а й спілкування, живі емоції, можливість тут і зараз комунікувати з учнями. Щиро дякую за методичні та цінні поради вчителю-наставнику Любов Халус.

Я провела ще й профорієнтацію для старшокласників, поділившись перевагами навчання на факультеті філології, розказала їм про п’ять причин чому варто вступати на цей факультет. Маю надію, що змогла викликати позитивні емоції, виконавши музичну композицію. Під час зустрічі відчувалася доброзичлива аура, бо всі, як виявилось, закохані у слово”.

Вітаємо бакалавриню з успішним проходженням практики та бажаємо подальшої творчої наснаги!

Цікаві зустрічі з абітурієнтами

У рамках виробничої навчально-виховної педагогічної практики філологині під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук виконують цікаві індивідуальні завдання, проводячи профорієнтаційно-виховні заходи з абітурієнтами на базі ліцеїв Івано-Франківської області.

Так, Василина Тимінська, студентка групи УМЛс/о-31 провела для старшокласників Чорнопотоківського ліцею літературний захід “Для Вкраїни вірно жиймо”, присвячений 140-річниці від дня народження талановитої дочки підгірського краю – Марійки Підгірянки. Ось як ділиться враженнями Василина:

“Радію, що в рамках проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики я отримала можливість вшанувати пам’ять нашої видатної землячки з учнями 10-11 класів Чорнопотоківського ліцею. Марійка Підгірянка відома передовсім як талановита дитяча письменниця, проте сьогодні ми переконалися, що в її творчості є багато чистої лірики – світлої, сумної, гіркої і трагічної. Старшокласники проникливо декламували поезію, взяли активну участь у вікторині за творчістю письменниці та підготували цікаві і змістовні доповіді про її життєвий шлях. Загалом ліцеїсти продемонстрували глибокі знання біографії та проявили любов до творчості цілительки дитячих душ.

Також я розповіла майбутнім абітурієнтам про переваги навчання на Факультет філології, окреслила всі перспективи та можливості, які надає Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника. Особливо вдячна своїй шкільній вчительці української мови та літератури Лесі Василишин, яка колись розкрила в мені любов до рідного слова, за те, що допомогла організувати захід у дистанційному форматі. А також хочу подякувати всім, хто долучився за душевну та теплу атмосферу зустрічі”.

Одногрупниці Василини бакалаврині Оксана Блискун та Олександра Кузишин мали нагоду провести літературний квест «Ювілейний калейдоскоп» серед учнів 9-11 класів Яблунського та Бабченського ліцеїв. Під час заходу учасники вшанували відомих письменників-ювілярів 2021 року. Ліцеїсти продемонстрували блискучі знання, які вони здобули раніше на уроках української літератури, взяли активну участь у вікторині «Правда чи міф», із задоволенням розгадували кросворд, і кожен почерпнув для себе щось нове.

Варто зауважити, що студентки також провели профорієнтаційну роботу, де розповіли ліцеїстам чому варто вступати на Факультет філології, адже, за словами самих філологинь, “студентське життя на цьому факультеті пізнавальне, насичене, цікаве, творче та веселе. А наші викладачі роблять все для того, щоб випускники володіли всіма необхідними якостями, які є затребуваними у сучасному суспільстві”.

Вітаємо наших бакалавринь із черговими успіхами на викладацькій ниві і бажаємо подальшого успішного проходження практики!

 

 Відбулася ХІХ Всеукраїнська ономастична конференція, присвячена 100-річчю з дня народження Кирила Галаса

8-9 квітня на базі Ужгородського національного університету відбулася ХІХ Всеукраїнська ономастична конференція з міжнародною участю, присвячена 100-річчю з дня народження Кирила Галаса. Доцентка Валентина Ґрещук та маґістриня Ганна Шкорута взяли участь із доповіддю на тему “Структурно-словотвірна характеристика мікротопонімів села Підпечери Тисменицького району Івано-Франківської області”.

Відкривали конференцію голова ономастичної комісії, старший науковий співробітник відділу української мови та ономастики Інституту української мови НАН України Святослав Вербич, декан філологічного факультету доцент Галина Шумицька та завідувач кафедри української мови професор Наталія Венжинович.

На пленарному засіданні було зголошено доповіді доктора філологічних наук Анатолія Поповського, кандидата філологічних наук Алли Галас, доктора філологічних наук Зоряни Купчинської та інших.

Доцентка Валентина Ґрещук та маґістриня Ганна Шкорута виступили у секції “Українська регіональна топонімія в синхронії та діахронії” та мали змогу поділитися підготовленою презентацією своєї доповіді.

Учасниками секції були відомі філологи-ономасти, зокрема Зоряна Купчинська, Вероніка Баньоі, Наталія Лісняк, Наталія Сокіл-Клепар, Інна Царалунга, доповіді яких відповідали проблематиці конференції і надзвичайно зацікавили присутніх.

За підсумками конференції планується випуск “Наукового вісника Ужгородського університету. Серія: Філологія”.

Відбулася звітна наукова конференція викладачів, докторантів, аспірантів та студентів університету за 2020 рік

Сьогодні, 8 квітня, на Факультеті філології в онлайн-режимі відбулася звітна наукова конференція студентів. Керівником підсекції “Українська мова і культура” була доцентка Валентина Ґрещук.

Всі учасники мали змогу поділитися своїми дослідженнями та підготовленими презентаціями за тематикою:

  1. Лінгвокультурологічний аспект аналізу мікротопонімії Івано-Франківської ОТГ (доповідач Г. Шкорута, керівник – доктор філологічних наук, професор В. Ґрещук)
  2. Лексичні гуцулізми в поезії Тараса Мельничука (доповідач А. Моргун, керівник – доктор філологічних наук, професор В. Ґрещук)
  3. Демонологічна лексика села Косівська Поляна Рахівського району Закарпатської області (доповідач М. Деженіцька, керівник – кандидат філологічних наук, доцент В. Ґрещук)
  4. Структурно-семантичні особливості обрядової весільної лексики села Голови Верховинського району Івано-Франківської області (доповідач І. Пуршега, керівник – кандидат філологічних наук, доцент В. Ґрещук)
  5. Формування національно-мовної особистості на уроках української мови у школі (доповідач Т. Слободян, керівник – кандидат філологічних наук, доцент В. Ґрещук)
  6. Специфіка вивчення діалектної лексики на уроках української мови у школі (доповідач В. Чеховська, керівник – кандидат філологічних наук, доцент В. Ґрещук).

Студентки-філологині мали змогу донести до слухачів теми своїх доповідей, які були детально обговорені учасниками підсекції та науковими керівниками. Варто відзначити високий рівень фахової підготовленості, належний дослідницький рівень їх наукових робіт і ґрунтовні знання як бакалавринь, так і маґістринь.

Після оголошення всіх виступів керівник підсекції Валентина Ґрещук підсумувала плідну роботу учасників конференції, висловила свої зауваження та побажання. Також було обрано призерів, які будуть нагороджені грамотами та рекомендовані до друку у збірнику студентських наукових праць “Еврика”, що планується до публікації за підсумками конференції.

Участь у звітній конференції була цінним досвідом для всіх студентів-учасників та стала одним із важливих етапів у житті юних науковців.

Звітна наукова конференція викладачів, докторантів, аспірантів університету за 2020 рік
7 квітня на кафедрі загального та германського мовознавства пройшла звітна наукова веб-конференція викладачів, докторантів, аспірантів за 2020 рік, під час якої науковці презентували свої наукові ідеї та перспективи їх розвитку.

ПРОГРАМА ПІДСЕКЦІЇ ЗАГАЛЬНОГО ТА ГЕРМАНСЬКОГО МОВОЗНАВСТВА

КЕРІВНИК – доктор філологічних наук, професор В.І. КОНОНЕНКО.

СЕКРЕТАР – аспірантка Н.П. ІОНАНЕ.

  1. Мовно-естетичні знаки в дискурсивному вимірі. Доктор філологічних наук, професор В.І. КОНОНЕНКО.
  2. Мовчання як тип комунікативної поведінки: дискурсологічний аспект. Кандидат філологічних наук, професор Я.Г. МЕЛЬНИК.
  3. Формування дієслівних речень в давньогерманських мовах: перехід від синтетизму до аналітизму. Кандидат філологічних наук, доцент П.П. ДРОГОМИРЕЦЬКИЙ.
  4. Словник “Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові” як джерело вивчення регіональних ідіом. Кандидат філологічних наук, доцент В.В. ҐРЕЩУК.
  5. Шляхи становлення латинської юридичної термінології. Кандидат філологічних наук, доцент У.Л. ПАНЬКІВ.
  6. Національно-культурна специфіка зоонімів у латинських пареміях. Кандидат філологічних наук, доцент М.Й. ПЕТРИШИН.
  7. Українсько-китайські переклади: методи викладання. Кандидат філологічних наук, доцент І.В. ІЛІЙЧУК.
  8. Синтаксична структура поширювачів у художньому дискурсі. Кандидат філологічних наук, доцент О.Д. ВОРОБЕЦЬ.
  9. Один пояс – один шлях: безпекові та геополітичні аспекти. Кандидат політичних наук, асистент Д.В. БУРЦЕВ.
  10. Іменниково-дієслівні комплекси в семантико-синтаксичній структурі речення. Кандидат філологічних наук, доцент Н.О. ЩЕРБІЙ.
  11. Умовно-гіпотетична семантика в зіставному англо-українському контексті. Кандидат філологічних наук, доцент Н.М. МАГАС.
  12. Концепти ландшафту в загальномовознавчому аспекті. Аспірантка Л.В. ГУСЛЯ.
  13. Субстанивно-дієслівні сполуки в зіставно-типологічному аспекті. Аспірантка Н.П. ІОНАНЕ.
  14. Дієслова руху на позначення часо-простору: зіставно-типологічний аналіз. Аспірантка Д.Є. КУЛАГА.
І знову зустріч з абітурієнтами
Сьогодні доцентка Валентина Ґрещук була на зустрічі зі старшокласниками ліцею №5 Івано-Франківської міської ради, яку організувала і провела бакалавриня Факультету філології групи Узсо-31 Дячок Марта. Студентка обрала цікаву тему для профорієнтаційно-виховного заходу: “Видатні українці неукраїнського походження”. Ліцеїсти дуже уважно слухали Мартині повідомлення. На зустрічі була присутня вчителька української мови Москалюк Людмила Юріївна, яка люб’язно поділилася спогадами про навчання на Факультеті філології. Марта дуже вдало дібрала матеріал для заходу і з великим захопленням розповіла ліцеїстам ще й про своє навчання на факультеті. На захід завітав і завідувач кафедри української мови, доктор філологічних наук, професор Василь Ґрещук, який розповів одинадцятикласникам про переваги навчання на Факультеті філології. Зустріч була надзвичайно змістовною, дуже насиченою і, надіємося, допоможе ліцеїстам правильно зробити свій вибір.
Перші результати виробничої навчально-виховної педагогічної практики

Студенти-третьокурсники успішно проходять виробничу навчально-виховну педагогічну практику.

Нещодавно відбулася нарада щодо проходження  практики, яку організувала доцентка кафедри Валентина Ґрещук зі старостами підгруп УМЛс/о-31 та УМЛф-32 Факультету філології. Студенти ділилися враженнями про перший тиждень своєї роботи та обмінювалися здобутим досвідом за цей невеликий період часу.

Переповнена емоціями Мар’яна Стрілецька:

“Як виявилося, робота з ліцеїстами є дуже цікавою, укотре переконуємося, що не помилилися у виборі професії. Мені дуже пощастило, що я маю можливість проходити практику на базі ліцею N15 Івано-Франківської міської ради, де вже й працюю. Постараюся набратися хорошого досвіду роботи у вчителів-методистів (Надії Попадюк, Світлани Соловій), які люб’язно надають нам рекомендації. Окрилені та натхненні вже побаченим та почутим, упевнено рухаємося далі, до нових вершин!”

Із радістю хочемо повідомити, що маємо чималі успіхи: наша колега Оксана Блискун провела свій перший урок з української мови у 6-Б класі на тему “Відмінювання кількісних числівників”. Урок залишив лише позитивні емоції, Оксана відзначила, що учні виявились надзвичайно розумними, кмітливими і старанними, а працювати з ними – одне задоволення.

Щиро сподіваємося, що ця практика стане для бакалавринь дуже корисною, адже вона сприяє формуванню і закріпленню інтересу до професії вчителя-словесника, а також формуванню педагогічних здібностей.
Стартує виробнича навчально-виховна педагогічна практика

Відбулася настановча нарада щодо проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики зі студентами 3 курсу денної та заочної форми навчання спеціальностей 035 Філологія (035.01 Українська мова і література) та 014 Середня освіта (014.01 Українська мова і література). Керівниця практики – доцентка Валентина Ґрещук – організувала онлайн-зустріч, на якій підкреслила, що студенти готові до проходження такої практики, оскільки упродовж навчання здобули усі компетентності, які потрібні у роботі з учнями.

Студенти не тільки детально ознайомилися з умовами проходження практики, але й отримали цінні поради від методистів. Із вітальним словом звернувся завідувач кафедри української мови, професор Василь Ґрещук, наголосивши на важливому етапі студентського життя – початку педагогічної діяльності, а також побажав творчого успіху та сумлінної й ефективної праці.

Завідувачка відділу практики Ярослава Василишин наголосила на основних аспектах проходження практики і звернула увагу на нові підходи у роботі вчителя-словесника. Методист кафедри педагогіки, доцентка Любов Прокопів відзначила основні напрями проведення виховних заходів. Із найкращими побажаннями та слушними порадами звернулася професорка Марія Голянич, яка охоче поділилася своїм великим досвідом. Доцентка Оксана Ципердюк закцентувала на тісній взаємодії вчителя, учня та методиста. Свої настанови запропонував також професор Володимир Барчук.

Бажаємо практикантам плідної та успішної роботи, адже у них є хороша можливість проявити свої фахові знання і творчий потенціал.

 

Відбувся 2 етап Всеукраїнського конкурсу робіт учнів-членів МАН

Цьогоріч 2 етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук відбувся в онлайн-форматі. Доцентка кафедри Валентина Грещук була членом журі в секції української мови.

Свою роботу “Діалектна лексика у романі-панорамі Марії Матіос “Букова земля” презентувала учениця 11-Ф класу Івано-Франківського академічного ліцею-інтернату Івано-Франківської обласної ради Малиновська Вікторія Дмитрівна (науковий керівник: Яницька Галина Григорівна). Завдяки ґрунтовному опрацюванню діалектизмів та визначенню їхньої художньо-зображальної ролі у творі Вікторія уклала словничок діалектної лексики роману, який став своєрідним доповненням та окрасою роботи.

Вітаємо ученицю з успішним захистом наукової роботи та бажаємо вступити на Факультет філології.

Словник “Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові” все більше привертає увагу

У свіжому номері “Галицького кореспондента” опублікована стаття Наталії Мостової “Файно набувалиси: франківські науковці видали унікальний гуцульський словник”, у якій йдеться про словник “Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові”. Доцентка кафедри Валентина Ґрещук напередодні давала інтерв’ю про Словник і зазначала, що робота над ним продовжуватиметься. Справді, активний процес над лексикографічним опрацюванням онімної лексики відбувається в Навчально-науковому інституті українознавства під керівництвом професора В. В. Ґрещука.

Сподіваємося, що третій том буде логічним доповненням до цієї важливої двотомної праці.

Вчись любити Україну, як Костенко Ліна…

Під керівництвом доцентки Ґрещук Валентини Василівни бакалавриня Соломія Соломон провела літературний захід з учнями 10-11 класів Спаського ліцею Спаської об’єднаної територіальної громади, приурочений до 91 річниці з дня народження Ліни Костенко.
Ось як ділиться враженнями студентка: “Ліна Костенко якось сказала, що народ шукає себе в геніях. Але хочеться думати, що прийде час і нащадки наші скажуть: «Народ знайшов себе в Ліні Костенко», яка сьогодні святкує 91-й рік свого народження. Вона — одна з тих митців, хто не втратив людської гідності в часи переслідувань, не йшов на компроміс з владою, бо свою позицію поетеса завжди виражала прямо і відкрито. ЇЇ поезія — це приклад самовідданого і шляхетного служіння народові. Ми вдячні долі за те, що ми є сучасниками Ліни Василівни Костенко”.
Учні із захопленням та ніжністю декламували поезію, розповідали цікаві факти про Ліну Костенко, а також показали свої чудові знання у різноманітних завданнях, зокрема у вікторині, кросворді, доповненнях поетичних рядків.
До заходу долучилася і бакалавриня Тетяна Слободян, яка разом із Соломією розповіла ліцеїстам, чому варто вступати на Факультет філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника  і наголосила на тому, що вибір професії — це вибір майбутнього.
З ліцеїстами поспілкувалася доцентка Валентина Ґрещук, яка розказала про цікаве навчання на Факультеті філології та разом із філологинями допомогла старшокласникам якомога більше дізнатися про спеціальності на Факультеті філології.
Бажаємо Соломії успішного проходження практики та сподіваємося, що такі душевні зустрічі допоможуть старшокласникам зробити правильний вибір у майбутньому.

 

Заходи кафедри загального та германського мовознавства з підготовки до проведення ХIV Міжнародної наукової конференції «Семантика мови і тексту»

Захід Відповідальні Термін виконання
1. Затвердити склад організаційного комітету з проведення ХIV Міжнародної наукової конфернції «Семантика мови і тексту» В.І. Кононенко Лютий 2021 р.
2. Вирішити питання участі кафедри україністики Варшавського університету як співорганізаторів ХIV Міжнародної наукової конфернції «Семантика мови і тексту» В.І. Кононенко Лютий 2021 р.
3. Визначити разом з мовознавчими кафедрами учасників конференції – викладачів Прикарпатського університету В.І. Кононенко, О.Д. Воробець Березень 2021 р.
4. Визначити склад доповідачів ХIV Міжнародної наукової конфернції «Семантика мови і тексту» В.І. Кононенко, О.Д. Воробець Березень 2021 р.
5. Надіслати листи-запрошення доповідачам ХIV Міжнародної наукової конфернції «Семантика мови і тексту» О.Д. Воробець Березень 2021 р.
6. Надіслати персональне запрошення на участь у ХIV Міжнародній науковій конфернції «Семантика мови і тексту» Президенту Міжнародної асоціації україністів Міхаелю Мозеру В.І. Кононенко Березень 2021 р.
7. Вирішити питання організації конференції в режимі онлайн на базі Центру інформаційних технологій університету О.Д. Воробець Серпень 2021 р.
8. Організувати надходження матеріалів доповідей і виступів на конференції і забезпечити їх публікацію Я.Г. Мельник Вересень-жовтень 2021 р.
9. Організувати виставку наукових праць з проблем семантики на базі наукової бібліотеки університету О.Д. Воробець Вересень 2021 р.
10. Скласти програму роботи ХIV Міжнародної наукової конфернції «Семантика мови і тексту» В.І. Кононенко, О.Д. Воробець Вересень 2021 р.
11. Запросити до участі в роботі конференції представників ректорату, деканатів факультетів філології та іноземних мов, керівників мовознавчих кафедр В.І. Кононенко,

О.Д. Воробець

Вересень 2021 р.

 

Інтерв’ю про словник “Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові”

Словник “Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові” привертає до себе увагу все більше і більше. Сьогодні давала інтерв’ю “Галицькому кореспондентові” про Словник доцентка Валентина Ґрещук. Журналістка Наталія Мостова намагалася з’ясувати всі деталі укладання такої лексикографічної праці. Про унікальність, своєрідність та цінність двотомного видання говорив автор ідеї та концепції, відповідальний редактор, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Василь Ґрещук.
Великою мірою журналістку зацікавили питання щодо уточнення семантики окремих діалектизмів, зафіксованих у Словнику, як у самих гуцулів, так і в авторів творів, а також принципи збирання та впорядкування ілюстрацій до словникових статей. Керівник проєкту, професор Василь Ґрещук відзначив, що словник «Гуцульська діалектна лексика та фраземіка в українській художній мові» є результатом багатолітньої праці, і його значення виявляється передусім у важливості матеріалів Словника для дальшого розвитку мовознавчої науки.
Укотре переконуємося, що Словник стає затребуваним у різних сферах науки і культури. Дуже надіємося на продовження роботи над третім томом такої важливої лексикографічної праці, у якому буде зафіксована онімна лексика.

Шевченкове слово та подих весни – то ключ до твоєї мети

Цьогоріч відзначаємо 207 річницю від дня народження Тараса Шевченка, чиє ім’я стало символом України. Світла постать Тараса Григоровича з його беззавітною любов’ю до народу, до своєї Батьківщини завжди матиме величезний вплив і викликатиме щире захоплення в усі часи. Традиційно до річниці від дня народження великого поета по всій Україні відбуваються творчі вечори, поетичні читання, виховні години тощо. Не став винятком і Факультет філології. Сьогодні під керівництвом доцентки Ґрещук Валентини Василівни студенти спеціальності “014 Середня освіта (014.01 Українська мова і література)” провели тематичні виховні заходи, приурочені до Шевченківських днів та свята весни.
Маґістриня Деженіцька Маріанна виявила досить креативний підхід до святкування й організувала справжній літературний квест для старшокласників Богданської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Рахівського району Закарпатської області. Учні із задоволенням відповідали на питання із «шевченкознавчої вікторини», виразно декламували поезії Кобзаря, перевтілювались у видатних людей, які вплинули на життя Тараса Григоровича, та загалом проявили себе знавцями життєвого та творчого шляху поета. Маріанна змогла зацікавити старшокласників, запропонувавши їм ребуси із зашифрованими назвами улюблених поезій, прислів’я та приказки про Шевченка, а також поділилася своїми враженнями про навчання на філології, заохотивши майбутніх абітурієнтів обрати для навчання саме наш факультет:
“9 березня – не лише початок теплої, ніжної весни, це день народження Тараса Григоровича Шевченка, видатного українського поета, майстра пера, художника, людини, яку знає кожен українець. А для одинадцятикласників ця весна є ще й вирішальним кроком, адже постає вибір майбутньої професії, зокрема й університету. Тому ми з одинадцятими класами Богданської загальноосвітньої школи Рахівського району Закарпатської області вирішили поєднати ці події і провести онлайн-захід «Шевченківське слово і подих весни – це ключ до твоєї мети», ідею якого я обговорила із науковим керівником своєї маґістерської роботи доценткою Валентиною Ґрещук. Учні декламували поезії великого поета, відтворили віртуальну мандрівку у часи Шевченка, показали чудові знання його віршів у вікторині «З якого твору?». Я пишаюся, що у наш час вони цікавляться українською культурою і літературою”.
Схожу роботу провели бакалаврині Чеховська Василина та Рибчак Соломія. Разом з учнями старших класів Сваричівського ліцею Рожнятівської селищної ради студентки провели виховний захід до річниці з дня народження титана української літератури, вкотре довівши, що березень по праву називають шевченковим, а сама постать поета і його творчість – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть. Роздуми про долю Шевченка вдало переплелися із цікавинками, які бакалаврині запропонували старшокласникам: вікториною на вшанування пам’яті Кобзаря, завданнями на встановлення відповідностей, кросвордом та ребусами на знання фактів з біографії письменника.

Новинка з латинської мови

Нещодавно вийшов друком посібник з латинської мови “Legamus et exerceamus”, авторками якого є доцентка кафедри загального та германського мовознавства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Петришин Марта Йосипівна і доцентка кафедри румунської і класичної філології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Загайська Галина Михайлівна. Навчальний посібник складається з 45 текстів різного рівня складності, тестових завдань на розуміння змісту прочитаного, питань до текстів, лексико-граматичних вправ. Запропоновані завдання сприяють збагаченню лексичного запасу студентів, розвитку навичок перекладу, розумінню латинських граматичних форм і конструкцій. Матеріал текстів містить інформацію про події, історичні постаті та міфи стародавнього світу. Посібник доповнює латинсько-український словник.

Авторки сподіваються, що нове видання стане корисним доповненням до підручників з латинської мови для студентів гуманітарних факультетів.

Успішне завершення асистентської і виробничої навчально-виховної педагогічної практики

Підбиваємо підсумки проведеної роботи під час практики. Під керівництвом доцентки кафедри практику проходило двоє магістранток, які успішно проводили лекційні, практичні заняття, уроки та виховні заходи. Ось як ділиться своїми враженнями від зробленого маґістриня Маріанна Роман: “Так швидко промайнув час… Лише нещодавно розпочалась моя практика в чудовому 10-Б класі і ось – виховний захід. Щороку, 21 лютого в Україні відзначається Міжнародний день рідної мови. Духовні надбання кожного народу зберігають і передають із покоління в покоління мову, культуру, традиції та обряди. Ми з учнями не залишились осторонь та провели інтелектуальну гру «Рідна мова – наш скарб». Звичайно не обійшлось без знань, які я отримала на заняттях з «Методики викладання української мови у закладах різних рівнів акредитації», адже викладач Валентина Ґрещук неодноразово пояснювала, як зацікавити старшокласників сучасними та інтерактивними завданнями. Сподіваюся, таких моментів буде багато у моїй майбутній професії”.


Переповнена позитивними емоціями від проходження практики і Пуршега Іванна:
“За плечима дві різнотипні практики та, підготовлені мною виховні заходи, вікторини, бліц-турніри та мовно-практична конференція «Писемність і мова: історія і сучасність», яка вирізняється з-поміж усіх тим, що проходила в онлайн-режимі, організована на платформі Zoom із використанням інформаційних технологій. До конференції долучилися студенти групи УМЛс/о-22 Перевалова Ольга, Мельник Христина, Василишин Лілія, Запоточний Назар, Хопта Олег, Гореєва Юлія, які підготували цікаві, динамічно-змістовні повідомлення. Доповідачі перенесли нас на хвилинку у минуле, оскільки висвітлювались теми: «Перші спроби письма: наскальний малюнок, піктографія, клинопис, кіпу, вам пум, ієрогліфи», «Буквенно-звукове письмо. Творці слов’янського письма – святі Кирило та Мефодій», «Історія літописання. Нестор літописець. Першодрукар Іван Федоров». Звичайно, студенти згадали про Тараса Григоровича Шевченка, який своїм величезним талантом розкрив невичерпні багатства народної мови, осягнув її, показав чудову, чарівну музику українського слова («Шевченко як творець української літературної мови»). Гопта Олег підготував доповідь про найвідоміших українських мовознавців, які також відіграли велику роль у творенні українського слова («Найвідоміші українські мовознавці»). Усіх слухачів зацікавило повідомлення «Мовні ситуації в сучасній Україні: суржик, молодіжний сленг,  уживання ненормативної лексики», що є актуальним питанням сьогодення. Студенти підготували ілюстративний матеріал, який допомагав заглибитися в тему. На мовно-практичній конференції була присутня доцентка Валентина Ґрещук, яка наголосила: “Мова – наше духовне багатство, ми повинні вивчати та вдосконалювати рідну мову і свої надбання передати нащадкам”.

Бажаємо магістранткам професійного зросту!

Асистентська (035 Філологія (035.01 Українська мова і література)) та виробнича навчально-виховна педагогічна (014 Середня освіта (014.01 Українська мова і література)) практика магістрів

Із першого лютого розпочалася виробнича практика. Магістранти мають можливість показати свої знання та педагогічні здібності на викладацькій ниві.
11. 02. 2021 провела перше лекційне заняття Пуршега І.І. з навчальної дисципліни «Українська діалектологія» (викладач Бігусяк М. В.) для студентів Факультету філології 2 курсу (Узс/о-21) спеціальності «014 Середня освіта (Українська мова та література)» на тему «Наріччя і говори української мови. Північне наріччя». Лекція проведена на належному науково-методичному рівні, досягнуто всіх поставлених цілей. Науковим керівником маґістрині є доцентка Ґрещук Валентина Василівна, яка відвідала заняття та дала методичні поради.

Практикантка ділиться своїми міркуваннями щодо навчання на Факультеті філології:
«Бути викладачем – не просто, це своєрідне мистецтво, покликання, велика відповідальність. Важливо, щоб те, що ти робиш, приносило задоволення і, безсумнівно, давало плоди. Я щаслива, що студенти групи Узс/о-21 оцінили мої зусилля і старання, адже це був мій перший досвід. Саме такі приємні відгуки додають наснаги і ще більшої упевненості в тому, що зупинятися на досягнутому не варто, а йти до нових вершин своєї мети. Все, що вдалось мені зробити на практиці, – це завдяки мудрим настановам доцентів Валентини Ґрещук та Михайла Бігусяка, які професійно і креативно підходять до викладання дисциплін і майстерно передають свої знання здобувачам освіти. Вельми вдячна їм за рекомендації та щирі поради».
Про проведену роботу із захопленням розповідає Маріанна Роман:
«Ніколи не буває пізно вдосконалюватись. Незважаючи на те, що невеликий досвід роботи у школі у мене вже є, практика – один з важливих елементів навчання в маґістратурі на Факультеті філології ПНУ імені В. Стефаника.
18.02. 2021 в онлайн-режимі я проводила урок української мови для учнів 10-Б класу Богданської ЗОШ І-ІІІ ступенів Рахівського району на тему: «Уживання великої літери». Я намагалася залучати до роботи учнів, використовуючи при поясненні нового матеріалу цікаві приклади, ілюстративний матеріал, обговорюючи проблемні моменти. У всьому цьому мені допомогли знання, які я отримала під час курсу «Методика викладання української мови у закладах різних рівнів акредитації». Моя керівниця маґістерської роботи, доцентка Ґрещук Валентина Василівна дала чудові поради та методичні рекомендації, якими я користувалась у підготовці до уроку. У важкий карантинний період в нагоді стала презентація, адже так учням було цікавіше та легше сприймати навчальний матеріал.
Щиро вдячна Валентині Василівні за те, що вона приєдналася до уроку і дала цінні настанови, Слоньовській Ользі Володимирівні – за влучні рекомендації у проходженні практики. Велике спасибі ще й завучу школи Гав‘юк Мар‘яні Миколаївні за гарну організацію роботи у моєму професійному зростанні. Укотре переконуюсь, що коли навколо тебе досвідчені, кваліфіковані, мудрі і добрі люди, – сам стаєш таким».
Бажаємо успіхів Іванні та Маріанні у подальшому проходженні практики.

 

Творчий підхід до важливого

Продовжуємо працювати над профорієнтацію. Цього разу під керівництвом доцентки Валентини Ґрещук бакалаврині Глинчак Валентина та Мельник Юлія (УМЛф-42) підготували відеоролики про цікаве навчання на Факультеті філології, його принади та привабливість. Із великою зацікавленістю Валентина Глинчак ділиться здобутками під час проходження навчально-виробничої педагогічної практики:”Педагогічна практика під керівництвом професора Василя Ґрещука дала змогу відчути себе у ролі вчителя. Дуже важливо чимось зацікавити дітей, організувати цю роботу так, щоби в учнів залишилися гарні враження. Я зрозуміла, що обрала правильний шлях, що це – моя професія. Практика дала змогу розвинути приховані таланти. Філолог– гуманітарне обличчя держави, інтелектуальні двигуни освітнього процесу, творчо заряджені особистості, які не тільки долають труднощі, а й роблять усе можливе й неможливе, аби таких труднощів не було”.
Переглянути ролик можна за покликанням:
https://www.facebook.com/100017242476867/videos/796025960982146/Мельник Юлія наполегливо радить старшокласникам вступати на Факультет філології.
“Одинадцятикласник?
Тоді читай уважно!
Ти креативний, творчий, активний?
Підтримуєш український Facebook, Instagram та TikTok?
Зроби його ще кращим за допомогою бездоганних знань з української мови, чіткої дикції та любові до рідного слова!
Факультет філології ПНУ імені Василя Стефаника пропонує тобі здобути вищу освіту за освітньою програмою 035 Філологія (українська мова та література).
У нас:
– сучасні та авторитетні викладачі;
– оригінальні пари;
– розкриття та подальший розвиток Твоїх талантів;
– зустрічі з визначними письменниками та вченими.
А у майбутньому ти зможеш:
– стати вчителем або викладачем;
– працювати журналістом;
– бути редактором;
– стати поетом чи письменником;
– працювати науковцем;
– впевнено поводитися перед публікою.
Твої акторські здібності зможеш проявити на парах зі Стилістики під керівництвом Валентини Ґрещук. Такі сучасні та надзвичайно цікаві пари доводять, що наша українська молодь рухається у правильному напрямку!
Обирай українське!
Ми чекаємо саме на Тебе!”
Переглянути ролик можна за покликанням:
https://www.facebook.com/100021820103006/videos/933012090769452/
Бакалаврині беруть участь у конкурсі на кращий відеоролик, побажаємо їм успіхів!
Освітні програми 035 Філологія (українська мова та література) та 014 Середня освіта (українська мова та література) Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника чекають саме на тебе!

Практика –  новий етап у навчанні магістрантів

01 лютого 2021 року відбулася онлайн-нарада щодо організації та проходження виробничої асистентської практики магістрів І курсу спеціальності 035 Філологія денної та заочної форм навчання.

Із вітальним словом до студентів звернулися факультетські керівники практики. У конференції брала участь доцентка нашої кафедри Валентина Ґрещук. Під її керівництвом проходять практику магістрині Пуршега Іванна (Узмф-11) та Деженіцька Маріанна (УМЛсо-11м). Дуже надіємося, що курс «Методики викладання української мови у ВНЗ» допоможе вдало проводити лекційні і практичні заняття нашим студентам. Бажаємо успішного та цікавого проходження практики молодим колегам.

Вас вітає Семантик!

Протягом останніх 3-х років на кафедрі загального та германського мовознавства успішно реалізовується проєкт «Семантичний синтаксис української мови: транслінгвістичний аспект» (номер державної реєстрації 0117U003724).

АВТОРИ ПРОЄКТУ:

Воробець Олексій Дмитрович (керівник проєкту),

Магас Наталія Мирославівна,

Щербій Наталія Олегівна,

Ковбанюк Мар’яна Іванівна,

Петрина Христина Володимирівна,

Монастирська Христина Романівна.

Мета наукової теми полягає в розробці теоретичних та прикладних положень семантичного синтаксису української мови в транслінгвістичному аспекті на матеріалі української, англійської, німецької, французької, польської мов з інтерактивним електронним додатком (тематичний інтернет-сайт «Семантичний синтаксис української мови: транслінгвістичний аспект»). Авторський колектив поставив та реалізовує такі завдання: 1) здійснили теоретичний аналіз сутності синтаксичних досліджень в українському та зарубіжному мовознавстві, зокрема в семантичному аспекті; 2) схарактеризували та порівняли семантико-синтаксичні особливості української та англійської, української та німецької, української та французької, української та польської української; 3) сформували стартовий корпус синтаксичних конструкцій англійської, німецької, французької, польської мов, відмінних від української мови; 4) розширення семантичного корпусу синтаксичних конструкцій; 4) наповнення матеріалами тематичного інтернет-сайту «Семантичний синтаксис української мови: транслінгвістичний аспект».

Синтаксичний матеріал засвідчує, що у контекстуально визначених умовах семантичні компоненти, комплекси, системи та мегаскладники можуть виступати як один із багатьох компонентів речення ядерного плану, що має колосальне функціональне навантаження. Репрезентація та аналіз досліджуваних синтаксичних одиниць як під час участі у конференція та семінарах, так і опублікування на тематичному інтернет-сайті дає можливість популяризації мовознавчої науки, оскільки без глибинного розуміння тенденції розвитку української мови неможливо досконало нею володіти.

Результати проекту адресовані одночасно як фахівцям-мовознавцям, так і широкому загалові користувачів. Розроблене електронне наповнення тематичного сайту інтерпретує синтаксис тексту, зокрема у категорійному синтаксисі аналізуємо різновиди синтаксичних категорій: комунікативні, семантико-синтаксичні і функціонально-синтаксичні.

Унікальність проекту представлено під час розробки та реалізації тематичного інтернет-сайту «Семантичний синтаксис української мови: транслінгвістичний аспект» https://semantics.pnu.edu.ua

Додаткова популяризація та поширення результатів проекту в Інтернет-просторі спеціального героя «Семантика» в соціальних мережах Instagram @seman.tyk; Facebook @seman.tyk; Telegram @seman.tyk).

https://www.facebook.com/seman.tyk1

https://www.instagram.com/seman.tyk/

https://t.me/semantyk

Підписуйтесь, лайкайте, коментуйте!!!

Творчість наших студентів

До участі в конкурсі на найкращий відеоролик університету долучилася на цей раз бакалавриня групи УМЛс/о-41 Слободян Тетяна. Під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни вона створила відеоролик, де акцентує увагу на цінності роботи вчителя української мови і літератури. Тетяна добре себе зарекомендувала під час проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики (в середніх класах) на базі ліцею №7 міста Івано-Франківська (керівник: доцентка Ґрещук Валентина). Зараз її очікує така ж практика у старших класах. Бажаємо успіхів нашій бакалаврині!

Переглянути ролик можна за покликанням:

https://m.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2660433544192005&id=100006761569157&d=m&vh=i

 

Крок за кроком, сходинка за сходинкою до своєї мети – впевнено йди!  

Із таким гаслом маґістрині Факультету філології Бренич Софія і Кудельницька Любов під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни створили ще один проєкт (відеоролик), метою якого є залучення до філологічної родини якомога більше майбутніх абітурієнтів. Зараз перед старшокласниками постає дуже важливе завдання – не помилитись у виборі професії. То ж з упевненістю можемо стверджувати, що на Факультеті філології у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника є чудові умови для розвитку творчої особистості, для здобуття доброго фаху.

Спільний досвід роботи викладача та маґістрів

Доцентка кафедри Ґрещук Валентина Василівна разом із маґістрами першого курсу підготували до друку методичні рекомендації “Критерії самооцінювання студентів вищих навчальних закладів”, які мають теоретико-практичний характер. Це хороший приклад успішного досвіду роботи викладача та студентів.

Відбулися захисти курсових робіт

В онлайн-режимі розпочався сьогодні захист курсових робіт із “Сучасної української літературної мови” та “Методики викладання української мови у ВНЗ”. Успішно захистили свої курсові проєкти маґістрині Роман Маріанна (УМЛс/о-11м) та Пуршега іванна (Узмф-11) під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни.

Профорієнтаційна робота триває

Цього разу під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни профорієнтаційна робота була проведена маґістринями групи УМЛс/о-11м. У Богданській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Рахівського району зустріч зі старшокласниками організувала Роман Маріанна, яка вже і працює там. Таку ж роботу провели Костів Оксана і Ноженко Леся. Студентки розповідали про перспективи навчання на Факультеті філології, а учні охоче долучилися до обговорення. І знову вдалося зацікавити старшокласників до вступу на наш факультет.

Профорієнтаційна робота триває

В умовах пролонгованого карантину викладачі кафедри загального та германського мовознавства систематично проводять профорієнтаційні заходи. Цього разу зустріч зі старшокласниками Верховинської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів провела доцента кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук І. В. Ірина Володимирівна  розповіла про китайську культуру, навчання і дозвілля студентів-китаїстів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, ознайомила учнів з умовами вступу на різні спеціальності факультету іноземних мов. У Верховинській школі-інтернаті  Ілійчук І. В. взяла участь у засідання Клубу цікавих знайомств. Ірина Володимирівна ознайомила учасників заходу з перспективами розвитку китаїстики в університеті, провела майстер-клас з ієрогліфіки. Заходи викликали зацікавлення в учнів.

Українські мовознавці: нотатки

Нещодавно вийшла друком книжка, написана докторами філологічних наук, професорами Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника В.В. Ґрещуком, В.І. Кононенком, що відтворює образи відомих українських мовознавців, із якими автори спілкувалися впродовж довгого періоду, з якими співробітничали в мовознавчій праці. Розповіді про вчених включають матеріали до висвітлення портретів творчих особистостей, діяльність яких сприяла утвердженню української мови як національного феномена, як державної мови українського народу.

Розрахована на науковців, викладачів, учителів, студентів, усіх тих, хто цікавиться проблемами розвитку українського мовознавства.

Участь у вебінарі «Digital responses to the COVID-19 challenges in teaching Chinese»

12 грудня доцентка кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна взяла участь у роботі 1-ого вебінару CEETC «Цифрові відповіді на  COVID-19 та виклики у викладанні китайської мови». Організатором заходу виступив Будапештський університет імені Лоранда Етвеша. Понад п’ятдесят учасників з різних країн обговорювали особливості викладання  китайської мови в умовах пролонгованого карантину. Ірина Володимирівна виступила з доповіддю на тему  «Teaching Chinese during the pandemic: Motivation and Difficulties», а також запропонувала організувати подібний захід для студентів європейських університетів.

Профорієнтаційна робота триває

До профорієнтаційної роботи під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни на цей раз охоче долучилися маґістрині групи УМЛф-11м Кудельницька Любов та Хоменко Анастасія. Любов Кудельницька провела профорієнтаційну роботу у Сторожинецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 Чернівецької області, звідки сама родом. Анастасія Хоменко відповідну роботу організувала у Здолбунівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №6 Рівненської області. Важливо, що Анастасія вже має невеличкий досвід роботи, оскільки працює у ліцеї №2 ІІ-ІІІ ступенів міста Івано-Франківська. І цього разу вдалося зацікавити старшокласників до вступу на Факультет філології. Маємо п’ять охочих стати студентами нашого факультету.

«Цікава стилістика»

Радіємо, що навчання у стінах філологічного факультету приносить студентам чимало незабутніх моментів, які вони неодмінно згадуватимуть під час теплих посиденьок у колі друзів. На підсумковому занятті зі стилістики під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни студенткам вдалося відтворити одну із таких, поки що онлайн, зустрічей.

Бакалаврині висловили подяку Валентині Василівні  за можливість працювати справді творчо, при цьому навчатись і отримувати величезне задоволення від роботи: вишукувати в текстах улюблених письменників різні стилістичні фігури, оказіоналізми чи риторичні питання і вкотре переконуватися в їхньому геніальному відчуттю слова, розуміти, чому саме цей автор заполонив твоє серце; писати власні тексти, намагаючись відобразити різні семантичні межі одного й того ж слова (так, описати одне поняття в різних стилях – справжній челендж, який тренує не тільки фантазію, а й набиває руку); або ж навіть перевтілюватись в інших людей. І хоча нас оточили жорстокі рамки карантину, дистанційного навчання і не завжди доброго Інтернету, така робота була дійсно продуктивною, насиченою і цікавою.

Стартував проєкт «Готуємося до практики»

У рамках проєкту «Готуємося до практики» під керівництвом доцентки кафедри Ґрещук Валентини Василівни у групі УМЛф-32 відбулося практичне заняття, присвячене підготовці до виробничої навчально-виховної педагогічної практики. Воно стало хорошою можливістю показати не тільки фахові знання з української мови, але й проявити креативність. На занятті студенти застосовували найрізноманітніші види завдань : кросворди, ребуси , лінгвістичні ігри, а також змоделювали невелику частину уроку-вікторини. Кожен з нас отримав цінні рекомендації від доцентки Ґрещук Валентини Василівни. На занятті були присутні гості:  магістриня Роман М.М. УМЛс/о-11м, вчителька  Богданської ЗОШ І-ІІІ ступенів Закарпатської області та магістриня Хоменко А.М. УМЛф-11м, вчителька ліцею №2 ІІ-ІІІ ступенів м. Івано-Франківська. Молоді педагогині поділилися своїм досвідом , дали методичні поради та зауваження.

Група УМЛс/о-31 підготувала факультативне заняття на тему «Фразеологія – це весь світ, а світ – це вся фразеологія». Завдання полягало у збагаченні словникового запасу  та увиразненні мовлення учнів стійкими зворотами. У ході роботи студенти використовували різноманітні завдання: ігри, ребуси, хвилинки-цікавинки, оскільки сучасний урок – це не тільки засвоєння нового матеріалу. Учнів треба ще й навчати логічно мислити, аналізувати, правильно висловлювати свої думки і надихатися красою української мови! Такий неоціненний досвід буде необхідний під час проходження виробничої навчально-виховної педагогічної практики, яка не за горами. Кожний змодельований бакалавринями урок  – це ще одна подолана сходинка до мистецтва бути вчителем. Студентки висловили подяку гостям, присутнім на парі, а саме:  Бренич С. О. (маґістрині групи УМЛф-11м, вчительці Бориславської ЗОШ І-ІІІ ступенів), Футей Н. А. (магістрині УМЛф – 21м, вчительці Бучацької ЗОШ І-ІІ ступенів) та  Ноженко Л. М. (маґістрині УМЛсо-11м, вчительці Головівської  ЗОШ І-ІІІ ступенів) за цінні методичні рекомендації.

Усі зрозуміли важливість функціонування такого проєкту і подякували старшим колегам за  досвід, яким вони охоче поділилися.

Перший захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 035 Філологія

3 грудня 2020 року Монастирська Христина Романівна, випускниця аспірантури кафедри загального та германського мовознавства, під керівництвом доктора філологічних наук, професора Віталія Івановича Кононенка успішно захистила у ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії. Тема розвідки: «Мовно-естетичні функції алегорії (на матеріалі україномовного художнього тексту)». Захист відбувся за допомогою платформи Cisco Webex Meetings.

Голова ради спеціалізованої вченої ради ДФ 20.051.004 – Бистров Яків Володимирович, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри англійської філології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»;

рецензенти: Бігун Ольга Альбертівна – докторка філологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри французької філології; Великорода Юрій Михайлович – кандидат філологічних наук, доцент кафедри англійської філології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»;

опоненти: Струганець Любов Василівна, докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови та методики її навчання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та Левченко Олена Петрівна, докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри прикладної лінгвістики Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій НУ «Львівська політехніка».

         Дисертаційну працю присвячено дослідженню алегорії на позначення образів тваринного світу в українських художніх текстах кінця XX – початку XXI ст. У роботі з’ясовано лінгвістичну природу алегорії, розкрито її сутність та схарактеризовано ознаки, окреслено мовно-естетичні функції. Володіючи підвищеною експресією, високим асоціативним потенціалом й широкою семантичною валентністю, алегорія є потужним мовно-естетичним засобом творення художньої дійсності та образності у сучасному художньому тексті, вона додає йому самобутності та підсилює національно-мовну ідентичність. Однак семантична трансформація алегорії у художньому тексті, яка здебільшого характеризується модифікацією її первинного смислового компоненту, може викликати ускладнення у процесі розкодування ідеї художнього тексту вміщеної адресатом, тому, окрім лінгвокультурної компетенції, враховано контекстні значення, нагромаджені під впливом мовного оточення.

 

 

Профорієнтаційна робота в умовах карантину

Профорієнтаційна робота на кафедрі далі активно продовжує функціонувати. Цього разу зустріч зі старшокласниками під керівництвом доцентки Ґрещук Валентини Василівни організували маґістрині Баранюк Христина у Журавнівському НВК СЗШ-ліцеї Жидачівської районної ради Львівської області і Шкорута Ганна у Підпечерівському ліцеї Івано-Франківської міської ради. Учні зацікавилися навчанням на Факультеті філології, ставили питання щодо системи навчання, обговорювали перспективи майбутнього. І на цей раз знайшлися охочі стати студентами нашого факультету. Такі зустрічі є дуже корисними і плідними, а на результати з нетерпінням очікуємо.

Профорієнтаційна робота в школі

До профорієнтаційної роботи охоче долучилися маґістрині Факультету філології. Під керівництвом доцентки Ґрещук Валентини Василівни вони упродовж цього тижня провели зустрічі зі старшокласниками. У Болехівській ЗОШ І-ІІІ ступенів таку роботу організувала маґістриня Бренич Софія, яка і працює там. У Лисецькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» зі старшокласниками зустрілася Фуштей Ангеліна. Студентки розповідали про цікаве навчання на Факультеті філології, вказали на щонайменше 5 основних причин, чому варто вступати саме на цей факультет. Всі принади студентського життя викликали інтерес в учнів, бо вони буквально «засипали» маґістринь питаннями. Їх цікавило все, що стосувалося вибору майбутньої професії (зокрема, що означає філологія і середня освіта, в чому полягає різниця цих спеціальностей; чи викладачі дають необхідну базу знань для її наступного застосування у професійній діяльності; які види практик будуть під час навчання; які заходи відбуваються на факультеті; які професійні горизонти відкриваються для випускника після завершення навчання тощо). Маґістрині зуміли зацікавити старшокласників, оскільки вже принаймні двоє учениць з Болехівської школи переконані в тому, що навчатимуться саме у нас. Будемо раді поповненню нашої філологічної родини.

Відкрите заняття у режимі онлайн

Сьогодні, 17.11.2020 р., у групі УМЛс/о-31 відбулася відкрита лекція з «Методики викладання української мови» на тему «Позакласна робота та факультативні заняття. Специфіка їх проведення в загальноосвітній школі». Лекція була добре структурована і цікаво проведена. В онлайн-режимі доцентка кафедри загального мовознавства і германської філології Валентина Василівна Ґрещук вдало залучила до співпраці і студентів, які зуміли продемонструвати свою готовність до різних форм роботи у школі. Валентина Василівна закцентувала увагу на виробничій педагогічній практиці, яку незабаром проходитимуть бакалаврині. Одним із сегментів роботи під час практики, власне, будуть позакласні заходи і факультативні заняття, суть яких детально була обговорена на парі. І студентки, і викладачка приклали чимало зусиль для того, щоб лекція була цікавою та корисною. Заслуговує на увагу те, що студенти мають сучасний погляд на організацію навчально-виховного процесу у школі. Так, здобувачка вищої освіти Попич Ліда наголосила на необхідності використання у своїй роботі під час практики інноваційних технологій. Вона з великим бажанням запропонувала сканування QR-кодів із подальшим виконанням вправ як один з ефективних методів навчання. Цікаві ідеї у проведенні факультативних занять презентували Блискун Оксана, Соломон Соломія, Катрич Тетяна та Гризак Ольга. Загалом на лекції панувала доброзичлива атмосфера. Викладачка щиро ділилася досвідом, а студенти охоче вкраплювали свої цікаві пропозиції.

Святкування Тижня української писемності та мови

Уже стало щорічною традицією святкувати Тиждень української писемності та мови на Факультеті філології! Цьогоріч  карантин уносить свої корективи у святкування, проте наша мова “вище, ніж пташиний спів”.Глибше пізнати таємниці українського слова магістриням групи УМЛф-11м вдалося на креативних парах зі Стилістики. “Наша плідна робота під керівництвом доцентки кафедри загального мовознавства і германської філології, директора Навчально-наукового інституту українознавства Ґрещук Валентини Василівни дала добірні плоди. Ми, філологи, розуміємо, яка важлива місія на наших плечах–виховувати любов до рідної мови. Як стверджує Д. Білоус: “І в журналах вона, й піднесена, і тільки фальш для неї чужа. В ній душа Шевченкова й Лесина, і Франкова у ній душа”.

Дистанційна профорієнтаційна робота кафедри

Світова пандемія внесла корективи в діяльність навчальних закладів. Буденним стало дистанційне навчання для студентів і школярів, змінилися також підходи до проведення профорієнтаційної роботи. В умовах пролонгованого карантину викладачі кафедри загального та германського мовознавства продовжують спілкуватися з потенційними абітурієнтами, оскільки вирішальною обставиною при виборі закладу вищої освіти і спеціальності є інформаційна обізнаність майбутніх студентів. Доцентка кафедри Ґрещук Валентина Василівна у жовтні провела онлайн-зустрічі зі старшокласниками Ріпненської ЗОШ І-ІІІ ступенів на тему «5 причин, чому радимо вступати на факультет філології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника». Професор Мельник Ярослав Григорович взяв участь у програмах  на телестудії «Вежа», присвячених проблемам освіти та молоді. Під час виступу Мельник Я.Г. ознайомив слухачів зі спеціальностями Факультету філології, умовами вступу, можливостями професійної реалізації випускників. Викладачі кафедри також проводять роботу зі студентами, які завершують навчання за освітнім ступенем «бакалавр», запрошують продовжити навчання у магістратурі, наголошуючи на перевагах неперервної освіти.

Ініціатива «Один пояс – один шлях»  

Доцентка кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна взяла участь у зустрічі з головою комітету Китайської асоціації малих і середніх підприємств у рамках ініціативи «Один пояс – один шлях»  паном Ван Пен (Wang Peng) та Лі Бін. Проєкт «Один пояс – один шлях» – це стратегія глобального розвитку Китаю з іншими країнами. Мета ініціативи – спільний розвиток і взаємовигідна співпраця між Україною і Китаєм.  Такі заходи популяризують китайську культуру,  демонструють тонкощі китайської цивілізації, сприяють культурним обмінам між двома країнами, економічній і  торговельній співпраці, створюють можливості для ведення бізнесу. Під час зустрічі окреслено не лише шляхи розвитку торговельно-економічного співробітництва України та Китаю, а також  розглянуто питання обміну студентів.

Ірина Ілійчук висловлює подяку пану Вану, що приїхав до Івано-Франківська!

Сподіваємося, що після подолання пандемії наші плани будуть втілені в життя!

很荣幸跟中国中小企业协会的领导王鹏先生见面。我们聊了合作的机会,尤其交换机会。希望疫情结束我们的计划能够成真! 再次非常感谢王鹏主任不远万里来我们伊万诺! 祝事事顺利心想事成! 中乌友谊万岁

Нові знання – нові можливості, нові виклики – нові перспективи!

Доцент кафедри Воробець О.Д. активно підвищує свою професійну майстерність. Успішно пройшов усі етапи відбору та навчання щодо експерта Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (спеціальність – 35 – Філологія). Також взяв участь в онлайн-навчанні з медіаграмотності для викладачів ЗВО та ІППО в рамках проєкту “Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність”, який виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси.

Документи, що підтверджують підвищення кваліфікації (сертифікати, свідоцтва та інші передбачені законодавством України документи):

  1. Онлайн тренінг (08-09.10.2020) Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти щодо підготовки потенційних експертів (сертифікат експерта з акредитації освітніх програм від 20.09.2020).
  2. Вебінар «Вступ до наукометрії»: Інформаційно-аналітичні ресурси та навчання від Clarivate (сертифікат від 12.10.2020 р.).
  3. Вебінар «Референс-менеджер EndNote швидке оформлення публікацій без помилок»: Інформаційно-аналітичні ресурси та навчання від Clarivate (сертифікат від 13.10.2020 р.).
  4. Вебінар «Можливості ресурсів Clarivate для успішної грантової заявки»: Інформаційно-аналітичні ресурси та навчання від Clarivate (сертифікат від 15.10.2020 р.).
  5. Вебінар «Профілі автора: створення, корегування, можливості»: Інформаційно-аналітичні ресурси та навчання від Clarivate (сертифікат від 16.10.2020 р.).
  6. Онлайн-навчання з медіаграмотності для викладачів ЗВО та ІППО у рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність» (1 і 2 сесія) (сертифікат від 28.10.2020 р.).

 

День незалежності Китаю та Свято середини осені 

Доцентка кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна і студенти-китаїсти долучилися до святкування Дня незалежності Китаю та Свята середини осені.   Учасники заходу згадали історію КНР від початку утворення китайської цивілізації до сьогодення; подивилися відео проголошення КНР Мао Дзедуном  на площі Тяньаньмень (天安门tian an men) в Пекіні 1 жовтня 1949 року; говорили про китайський чай, звичаї та традиції китайського народу. Також студенти згадали легенду про Хоу і (后羿hou yi) і його дружину Чан е (嫦娥chang e). У Китаї на свято прийнято збиратися з родичами та друзями, вести безтурботні розмови, ласувати традиційними “місячними тістечками” (月饼yue bing – moon cakes) і милуватися повним місяцем. Студенти ласували українськими “мункейками”, пили китайський чай, вели цікаві дискусії про китайську культуру.

Вітаємо наших китайських друзів з подвійним святом! Бажаємо всім здоров’я, миру, затишку й добра!

亲爱的中国朋友们,双节快乐! 身体健康 幸福平安!

Дистанційне засідання кафедри

Умови пролонгованого карантину не зупинили поточну роботу кафедри загального та германського мовознавства.

04 червня 2020 року відбулося  чергове дистанційне засідання кафедри з використанням платформи відеоконференцій Zoom.

Розглянуто низку важливих питань:

  1. Підготовка до заліково-екзаменаційної сесії та закінчення навчального року.
  2. Участь викладачів у забезпеченні нового набору студентів.
  3. Звіт докторанта і аспірантів.
  4. Рекомендація до друку чергового номера часопису «Етнос і культура».
  5. Різне.

Під час відеоконференції викладачі кафедри поділилися досвідом проведення лекцій, семінарів і практичних занять у дистанційній формі, обговорили труднощі, які виникають у зв’язку з переходом на нову форму навчання, розглянули питання про організацію і проведення літньої екзаменаційної сесії, заслухали звіти докторанта й аспірантів. Усі співробітники взяли активну участь в обговоренні питань.

Фаховий семінар  у нових умовах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 травня 2020 року в рамках спільного засідання кафедр загального та германського мовознавства та української мови (на платформі Cisco Webex) відбувся фаховий семінар для обговорення дисертаційної праці Монастирської Христини Романівні на тему «Мовно-естетичні функції алегорії (на матеріалі сучасного україномовного художнього тексту)» на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 035 Філологія, а також для затвердження голови одноразової вченої ради та офіційних опонентів. У засідання взяли участь 24 представники кафедр, зокрема 5 докторів наук. Науковий керівник аспірантки: Кононенко Віталій Іванович, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри загального та германського мовознавства ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника». Семінар відбувся за участі офіційних рецензентів одноразової вченої ради: доктора філологічних наук, доцента, завідувача кафедри французької філології Бігун Ольги Альбертівни та кандидата філологічних наук, доцента кафедри англійської філології Великороди Юрія Михайловича. Очолив семінар доктор філологічних наук, професор кафедри української мови Ґрещук Василь Васильович.

Головою одноразової вченої ради (спеціальність 035 Філологія) затверджено доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри англійської філології Бистрова Якову Володимировичу. Офіційними опонентами визначено: доктора філологічних наук, завідувача кафедри прикладної лінгвістики, Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій, Національного університету «Львівська політехніка» Левченко Олену Петрівну; доктора філологічних наук, професора  кафедри методики викладання української мови і культури  мовлення, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Струганець Любов Василівну.

Карантин – час для підвищення професійної майстерності

Викладацький склад кафедри активно користується можливістю підвищити свою професійну майстерність. Під час карантину викладачі та студенти університету отримали унікальну можливість безкоштовно проходити онлайн навчання на платформі Coursera for Campus, яка співпрацює з провідними університетами світу та пропонує курси в різних галузях, у тому числі і в галузі гуманітарних наук. Навчання на онлайн курсах – це чудова можливість покращити не тільки рівень англійської мови, а й  отримати нові знання і практичні навички. Крім того, викладачі кафедри підвищували педагогічну майстерність на платформі масових відкритих онлайн-курсів  Prometheus, українському освітньому онлайн-порталі для вчителів «На Урок», брали участь у різноманітних вебінарах і тренінгах. Активним учасником різноманітних курсів і вебінарів є доцент кафедри Воробець Олексій Дмитрович. Під час карантину викладач постійно бере активну участь у різноманітних тренінгах оскільки, мегатренди майбутнього, масова освіта, діджиталізація, штучний інтелект, доповнена і віртуальна реальність для посилення ефективності передачі знань дають змогу освоювати нові знання, уміння та навички. Воробець О.Д. дотримуюсь думки, що постійний розвиток є невід’ємною частиною життя особистості, яка прагне досягти високих вершин у професійній діяльності.

Документи, що підтверджують підвищення кваліфікації (сертифікати, свідоцтва та інші передбачені законодавством України документи):

  • Електронний сертифікат (24.03.2020) щодо проходження партнерського курсу “Онлайн-сервіси для вчителів” на Національній онлайн-пратформі з цифрової грамотності;
  • Електронний сертифікат (24.03.2020) щодо проходження глобального тестування на Національній онлайн-пратформі з цифрової грамотності (рівень володіння цифровими навичками – високий);
  • Свідоцтво (№ В250-886443 від 25.03.2020) щодо підвищення кваліфікації під час вебінару “Використання сервісу Zoom для проведення дистанційних занять” (платформа “На Урок”);
  • Свідоцтво (№ В245-886443 від 29.03.2020) щодо підвищення кваліфікації під час вебінару “Як організувати дистанційне навчання за допомогою найпростіших онлайн-ресурсів” (платформа “На Урок”);
  • Certificate (07.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Introduction to Communication Science” на платформі Coursera for Campus (University of Amsterdam);
  • Свідоцтво (№ В260-886443 від 08.04.2020) щодо підвищення кваліфікації під час вебінару “Використання сервісу Edmodo під час дистанційного навчання” (платформа “На Урок”);
  • Certificate (10.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “The Sustainable Development Goals – A global, transdisciplinary vision for the future” на платформі Coursera for Campus (University of Copenhagen);
  • Certificate (12.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Працюйте розумніше, а не більше: управління часом для особистої та професійної продуктивності” на платформі Coursera for Campus (Division of Continuing Education);
  • Certificate (14.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “How to Write and Publish a Scientific Paper (Project-Centered Course)” на платформі Coursera for Campus (Ecole Politechnique);
  • Сертифікат (13.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Наука про освіту: Що повинен знати лідер освітнього стартапа” на платформі Prometheus;
  • Сертифікат (06.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Медіаграмотність для освітян” на платформі Prometheus;
  • Сертифікат (05.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Освітні інструменти критичного мислення” на платформі Prometheus;
  • Сертифікат (17.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Сучасне керівництво проектами – мистецтво порушення правил” на платформі Prometheus;
  • Сертифікат (21-23.04.2020) щодо підвищення кваліфікації під час серії вебінарів “Ресурси Web of Science Group для успішної наукової діяльності”;
  • Certificate (22.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Учительський коучинг: сприяння розвитку сталих змін” на платформі Coursera for Campus (Match Teacher Residency);
  • Certificate (23.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Leaning How to Learn: Powerful mental tools to help you master tough subjects” на платформі Coursera for Campus (McMaster University and University of California San Diego);
  • Сертифікат (23.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Інтернет-медіа” на платформі Prometheus;
  • Сертифікат (ID1-424-20-1316 від 24.04.2020) щодо дистанційного навчання під час вебінару “Проектний менеджмент як невід’ємна складова сучасної освіти”;
  • Сертифікат (26.04.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Логіко-структурний підхід у розробці проектної заявки” на платформі Prometheus;
  • Certificate (01.05.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Intellectual Humility: Science” на платформі Coursera for Campus (The University of Edinburgh);
  • Certificate (02.05.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Intellectual Humility: Theory” на платформі Coursera for Campus (The University of Edinburgh);
  • Сертифікат (№ UCW-04-05-2020-14) щодо підвищення кваліфікації під час вебінару “Проблеми дистанційного навчання в умовах пандемії. Рекомендації міжнародних організацій”;
  • Сертифікат (№ 20162 від 07.05.2020) щодо підвищення кваліфікації під час вебінару-тренінгу “Micrisoft Team для дистанційного навчання”;
  • Сертифікат (07.05.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Дизайн-мислення в школі” на платформі Prometheus;
  • Certificate (07.05.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Intellectual Humility: Practice” на платформі Coursera for Campus (The University of Edinburgh);
  • Сертифікат (14.05.2020) про успішне завершення онлайн-курсу “Впровадження інновацій в школах” на платформі Prometheus;

Навчання під час карантину

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Викладачі кафедри під час карантину проводять дистанційно заняття відповідно до розкладу, опановують нові форми роботи, розробляють дистанційні курси. Кафедра загального та германського мовознавства  має свою специфіку викладання навчальних дисциплін. У зв’язку з цим викладачі активно використовують різні методи і форми дистанційного навчання. Для організації освітнього процесу науково-педагогічні працівники обирають різноманітні платформи, а саме:  університетську платформу d-learn.pnu.edu.ua, Zoom, Skype, Viber, Google Classroom та інші. Наприклад, заняття з китайської мови викладачка  проводить дистанційно завдяки програмі Zoom, інколи використовує Viber, куди студенти скидають свої виконані домашні завдання (вправи, твори й аудіозаписи діалогів чи текстів). Наші викладачі прагнуть, щоб дистанційне навчання було доступне всім студентам, комунікують через старост академічних груп. Більшість студентів відповідально ставиться до  виконання завдань. На думку студентів, така форма роботи виховує самодисципліну в домашніх умовах, вимагає серйозних зусиль для самоосвіти, дозволяє виконувати завдання у затишній домашній атмосфері. Проте навчання онлайн ніколи не замінить живого спілкування.  З нетерпінням очікуємо закінчення карантину і повернення в університет!

Шевченко китайською

6 березня доцент кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна разом зі студентами факультету філології та іноземних мов, за підтримки студентського Параграфу, провели тематичний захід “Шевченко китайською •舍甫琴可科日•诗歌朗诵” . У рамках заходу вірші Шевченка лунали українською, китайською та польською мовами. У виконанні студентів прозвучали «Катерина», «Тополя», «Сон», «Доля», та ін. «Садок вишневий коло хати» студентка 2 курсу Чернич Мар’яна спочатку заспівала, а потім з одногрупниками прочитали вірш китайською. «Заповіт» всі учасники заходу виконали українською та китайською мовами стоячи. Шевченківські читання допоможуть  нашим  волонтерам-практикантам з Китаю більше дізнатися про українську культуру та літературу, поринути у чудовий світ поезії.
Разом до найкращого Інтернету

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Щорічно світова спільнота відзначає День безпечного Інтернету (Safer Internet Day),  який запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримкки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо дітьми та молоддю. Цьогорічний День безпечного Інтернету в Україні проходить під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.

Доцент кафедри загального та германського мовознавства Олексій Воробець став учасником відкритого онлайн майстер-класу «Цифрові інструменти та можливості Google для безпечного Інтернету» (модератор майстер-класу – сертифікований тренер Google for Education Антоніна Букач).

Співорганізатором заходу виступив Центр інноваційних освітніх технологій “PNU Ecosystem” ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”.

Китайський Новий рік у ПНУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 лютого студенти-китаїсти відзначили Китайський Новий рік. Організаторами свята Весни виступили старша викладачка кафедри загального та германського мовознавства Ірина Ілійчук і викладачки-волонтерки  – Чжан Юаньюань, Чжао Фань, Фан Шінмінь. Розпочався захід новорічною піснею, яку виконали наймолодша учасниця свята, 5-ти річна Гао Марія-Ніколь та учні школи-гімназії №3 м. Івано-Франківська, які факультативно вивчають китайську мову під керівництвом студентки-китаїстки Лесі Пінчак. Під час урочистої частини Ірина Ілійчук провела презентацію “Свято Весни” та розповіла про традиції відзначення Китайського Нового року. У виконанні студентів-китаїстів прозвучали вірші, поезії та пісні китайською та українською мовами. Організатори провели майстер-класи з китайської каліграфії, витинанки та плетіння. Також студенти виконали китайський народний та сучасний танці, продемонстрували гру на традиційному китайському музичному інструменті – холуси.

Вітання з нагородою

Викладачка кафедри загального та германського мовознавства факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника  Ірина Іллійчук увійшла у десятку кращих викладачів китайської мови в Україні. Ірина Іллійчук також отримала «Стипендію Посла Китайської Народної Республіки в Україні». Серед умов, за якими розглядалися кандидатури переможців, були, зокрема, глибока зацікавленість Китаєм та культурою цієї великої країни, значний внесок у справу викладання китайської мови та високі успіхи у цій справі, а також добрі результати у різних конкурсах та змаганнях з китайської мови.

XIII з`їзд випускників Польських стипендіальних програм. Польсько-Українська наукова співпраця

 

13-14 грудня 2019 р. у Києві відбувся XIII з`їзд випускників Польських стипендіальних програм у форматі конференції, присвяченої польсько-українській науковій співпраці, в якому взяли участь доцент кафедри загального та германського мовознавства Олексій Воробець, доцент кафедри іноземних мов Наталія Магас, аспірантка кафедри загального та германського мовознавства Христина Монастирська.

У програмі заходу відбулись презентації таких програм:

– програми Ґауде Полонія (Gaude Po­lo­nia)

– Стипендіальної програми імені Лейна Кіркланда

– програм, здійснюваних польським Національним Агентством академічного обміну

– програм, здійснюваних в рамках Студій Східної Європи при Варшавському університеті

– програм технічної допомоги, здійснюваних польським Міністерством Закордонних справ.

У відкритті заходу взяв участь директор Східного департаменту МЗС Республіки Польща пан Ян Гофмокль.

 

Успішний захист дисертації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 грудня 2019 року випускниця аспірантури кафедри загального та германського мовознавства Петрина Христина Володимирівна під керівництвом доктора філологічних наук, професора В.І. Кононенка успішно захистила у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника кандидатську дисертацію на тему “Функціонально-семантичний аналіз алюзій в українських постмодерністських художніх текстах”.

Дисертаційне дослідження присвячено присвячено дослідженню функційних, семантичних та структурних параметрів алюзій в українських постмодерністських художніх текстах. В українському постмодерністському художньому дискурсі алюзійність розглянуто як новий принцип створення художньої дійсності, алюзія набуває статусу постмодерністського культурного явища. Вперше досліджено концептну та текстотвірну функції алюзії. Проаналізовано функціонування алюзійних власних імен / назв у позиції порівнянь та метафор, їхню здатність до символізації. З’ясовано, що взаємодія алюзій з контекстом має наслідком зміни у їхній семантичній структурі. Такі трансформації супроводжуються здобуттям алюзією додаткових конотативних ознак і розширенням її смислу.

Олімпіада з китайської мови

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У Прикарпатському національному університеті відбулася усна олімпіада з китайської мови “Китайський міст”. За перемогу боролися студенти факультету іноземних мов: Халак Ілля (2 курс), Корнута Валерія (2 курс), Лавринович Анна (2 курс), Остафійчук Софія (3 курс), Сичик Юлія (2 курс).
Організаторами олімпіади виступили старший викладач кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна та волонтери-практиканти Інституту Конфуція при Київському національному лінгвістичному університеті. Членами журі були волонтери-практиканти з ІК КНЛУ: Джан Юен Юен, Джао Фан та Фан Джу Мін,  викладач кафедри іноземних мов випускниця-китаїст Лисак Ксенія Миколаївна та студенти-китаїсти Сеньків Христина і Якимик Галина, які брали участь у Всеукраїнській олімпіаді “Китайський міст” 2017 і 2018 рр. Олімпіада складалася з 3-х етапів.
Члени журі оцінювали вимову, виклад теми, поведінку на сцені, загальне враження, яке справили учасники. Всі студенти старанно готувалися і гідно боролися за перемогу.  Глядачі були захоплені китайським танцем, піснею, грою на скрипці і традиційному музичному інструменті Хулуси.
Третє місце посіла студентка третього курсу Остафійчук Софія, друге –  Лавринович Анна, а перше місце виборола студентка другого курсу  Сичик Юлія, яка і буде презентувати Прикарпатський університет на Всеукраїнській олімпіаді, що відбудеться в квітні 2020 року в столиці України.
Грамотами також були нагороджені Халак Ілля та Корнута Валерія, які виконали у дуеті чудовий традиційний китайський музичний твір.
Бажаємо нашим студентам-китаїстам подальших успіхів та творчого натхнення!

Святкування 70-ої річниці утворення КНР

Нещодавно старший викладач кафедри загального та германського мовознавства факультету філології Ірина Володимирівна Ілійчук, за підтримки профкому студентів, зокрема Оксани Довбань, разом із студентами-китаїстами провели захід, присвячений 70-ій річниці утворення КНР та привітали нових волонтерів-практиканток з приїздом до Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Студенти-китаїсти, викладачі факультету  та всі зацікавлені поєднували приємне з корисним: співали китайських пісень та вчилися вишуканого мистецтва написання ієрогліфів. Гості заходу відкрили для себе секрети проведення чайної церемонії, мали змогу спробувати справжній китайський чай, а також позмагатися у вправності володіння китайськими паличками! Привітати зі святом приїхали також учні-китаїсти гімназії № 3 з викладачем китайської мови Пінчак Лесею Василівною, випускницею ПНУ імені Василя Стефника. Діти співали китайських пісень і підготували цікаві квести про Китай.

Участь у XV Міжнародному колоквіумі мовознавчих наук

Доцент кафедри загального та германського мовознавства Петришин Марта Йосипівна взяла участь у XV Міжнародному колоквіумі мовознавчих наук «Еудженіу Кошеріу – «Зміна лінгвістики і зміни в лінгвістиці», який проходив 11-12 жовтня в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Міжнародний колоквіум започаткований вузами трьох країн і присвячений відомому мовознавцю Еудженіу Кошеріу: Чернівецьким національним університетом ім. Юрія Федьковича (Україна), Сучавським університетом «Штефан чел Маре» (Румунія), Молдовським державним університетом (Кишинів, Молдова).Учасники з Румунії, Молдови, Італії, Іспанії, Швейцарії, України обговорювали актуальні проблеми мовознавства, питання теорії літератури, перекладознавства, міжкультурної комунікації, порівняльного літературознавства, педагогіки і методики.Вперше в історії проведення колоквіуму розглядалися актуальні питання класичної філології. В роботі секції взяли участь науковці провідних вузів України, Румунії (Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львівський медичний університет ім. Данила Галицького, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Рівненьский державний гуманітарний університет, Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, Сучавський університеті «Штефан чел Маре» (Сучава, Румунія), Інститут «Йоргу Йордан – Александру Росетті» Академії наук (Бухарест, Румунія) та інші.

Подяка з нагоди Дня перекладача

  1 жовтня з нагоди Дня перекладача і за вагомий внесок у розвиток міжнародної співпраці та допомогу в проведенні Асамблеї “Кільце ковальських міст Європи” в м. Івано-Франківську Руслан Марцінків вручив Подяку міського голови Івано-Франківська старшому викладачу кафедри загального та германського мовознавства  факультету філології  Ілійчук Ірині Володимирівні. Щиро вітаємо і бажаємо подальших успіхів!

Матеріали ХІІІ Міжнародної наукової конференції “Семантика мови і тексту”

Вийшов друком черговий “Вісник Прикарпатського  університету. Філологія”. У збірнику вміщено статті учасників ХІІІ Міжнародної наукової конференції “Семантика мови і тексту”, організатором якої традиційно виступила кафедра загального та германського мовознавства під керівництвом  доктора  філологічних наук, професора, академіка НАПН України Віталія Івановича Кононенка. У конференції взяли участь науковці України і Польщі. Широко були представлені результати досліджень учених різних регіонів України (Київ, Львів, Чернівці, Одеса, Харків). Матеріали конференції є  підсумком розвитку мовознавчої науки за останні роки. Статті, що публікуються у випуску Вісника, присвячені актуальним проблемам вивчення семантики мови і тексту, лексико-семантичних, словотвірних та граматичних одиниць і їх функцій, лінгвопрагматики, лінгістичної інтерпретації художнього тексту.

Вісник Прикарпатського університету. Філологія. Вип. 46

Участь у Міжнародній конференції «Нові педагогічні підходи в STEAM освіті»

26-27 вересня 2019 р. доцент кафедри загального та германського мовознавства Олексій Воробець  взяв участь у міжнародній конференції «Нові педагогічні підходи в STEAM освіті» у рамках проекту програми ЄС Еразмус + «Модернізація педагогічної вищої освіти з використання інноваційних інструментів викладання (MoPED)» (№ 586098-EPP-1-2017-1-UA-EPPKA2-CBHE-JP). Захід відбувся в Київському університеті імені Бориса Грінченка, куди прибуло близько 200 учасників з різних країн, зокрема Польщі, Німеччини, Нідерландів, Іспанії, Кіпру та ін.

З вітальним словом до учасників конференції звернулися ректор Київського університету імені Бориса Грінченка академік НАПН України, професор Віктор Огнев’юк і ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Ігор Цепенда.

Серед поважних зарубіжних спікерів – Тон де Йон (Ton de Jong), професор, завідувач кафедрою методики викладання (Університет Твенте, Нідерланди), Ян М. Павловскі (Jan M. Pawlowski), доктор наук, професор з інформаційних систем для бізнесу (Інститут інформатики, Університет прикладних наук Рур Вест, м. Мюльхайме-на-Руре, Німеччина), Катаржина Гдовська (Katarzyna Gdowska), Гірничо-металургійна академія імені Станіслава Сташиця, м. Краків (Польща) та ін. У конференції взяли участь: Володимир Бахрушин, доктор наук, професор, публічний експерт у сфері освітньої політики України, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти України; Світлана Шитікова, директор Національного Еразмус+ офісу в України, Ольга Дзябенко, співкоординатор проекту MoPED (Університет Деусто, Іспанія) та ін.

На конференції обговорювали проблеми впровадження інноваційних методів навчання у професійній підготовці майбутніх вчителів, розвитку цифрової компетентності та медіаграмотності, підвищення якості освіти в Новій українській школі та ін.

Студенти-китаїсти на фестивалі “Дні Китаю у Львові”

9 вересня 2019 р. викладачка Факультету філології кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна та викладачка факультету іноземних мов Лисак Ксенія Миколаївна, а також студенти-китаїсти факультету іноземних мов були запрошені на Гала-концерт з нагоди 70-ої річниці утворення КНР. Захід проводився в рамках фестивалю “Дні Китаю у Львові”, де наголошували на важливості співпраці з Китаєм. Почесним гостем заходу був надзвичайний уповноважений посол КНР в Україні пан Ду Вей, який вперше за декілька років перебування в Україні відвідав м.Львів. Під час гала-концерту у Львівській опері виступили  китайські виконавці  а також симфонічний оркестр оперної студії ЛНМА ім. М. Лисенка (головний диригент – Юрій Бервецький), камерний оркестр “Академія” ЛНМА ім. М. Лисенка (диригент – Народний артист України Ігор Пилатюк), творчий ансамбль китайських студентів в Україні.

До відома, День проголошення Китайської Народної Республіки – головне державне свято Китаю, яке відзначається щороку з 1 жовтня 1949, коли Мао Цзедун оголосив про створення нової держави на мітингу на площі Тяньаньмень в Пекіні. 1 жовтня 1949 було проголошено утворення Китайської Народної Республіки (КНР). З цього часу  ця дата святкується як національне свято КНР.

Успішний захист дисертації

20 червня 2019 року випускниця аспірантури кафедри загального та германського мовознавства Солюк Леся Богданівна під керівництвом доктора філологічних наук, професора В.І. Кононенка успішно захистила у Львівському національному університеті імені Івана Франка кандидатську дисертацію на тему “Семантико-синтаксичні функції предикатної зв’язки (копули) у приіменній позиції в німецькій та українській мовах”.

Дисертаційне дослідження присвячено вивченню функціонуванню предикатних зв’язок у приіменній позиції в німецькій та українській мовах. У науковій роботі інтерпретовано поняття предикатної зв’язки як компонента предиката, який є не лише носієм модально-часових характеристик, а й конотаційним модифікатором. Досліджено семантико-синтаксичні особливості предикатних зв’язок, здійснено їх класифікацію за рівнем десемантизації на абстрактні, напівповнозначні та повнозначні. Окреслено критерії таксономії предикатних зв’язок. Виокремлено та проаналізовано шість семантичних модифікацій предиката напівповнозначними зв’язками. У межах повнозначних дієслів у функції предикатної зв’язки виділено та проаналізовано семантичні групи дієслів на позначення руху, стану, діяльності та процесу, описано специфіку їхнього функціонування як предикатної зв’язки та схарактеризовано конотаційний потенціал. Визначено семантико-синтаксичні функції кожного типу зв’язок, проаналізовано семантичні модифікації предиката. Схарактеризовано взаємодію предикатної зв’язки та предикатива. На основі зіставно-типологічного аналізу досліджуваних одиниць визначено конвергентні й дивергентні особливості функціонування предикатних зв’язок в обох мовах.

Тиждень китайської мови та культури в “Смерічці”

В спортивно-оздоровчому комплексі “Смерічка” Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника протягом першої табірної зміни проходив тиждень китайської мови та культури. Ініціатором проведення заходу була старший викладач кафедри загального та германського мовознавства Ілійчук Ірина Володимирівна. До школярів завітали викладачі та студенти-переможці Всеукраїнської олімпіади з китайської мови КНЛУ Інституту Конфуція. Зустріч із дітьми розпочалася святковим концертом, на якому діти почали знайомитися із китайською багатовіковою культурою, своєрідними танцями, піснями, оперою, китайською гімнастикою Тайджі та ін. Протягом тижня вихованці “Смерічки” мали змогу щоденно вивчати китайську мову, вчитися грі на традиційному китайському інструменті Хулуси, писати ієрогліфи, ознайомитися з чайною церемонією, навчитися користуватися паличками, робити китайські витинанки та багато іншого.

Участь у Міжнародній конференції Вікно в Китай”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23-24 травня 2019 року викладачка кафедри загального та германського мовознавства  Ілійчук Ірина Володимирівна на запрошення професорки Ягеллонського університету Єви Зайдлер взяла участь у Міжнародній конференції  із синології “Вікно в Китай”.

Участь у конференції взяли викладачі-китаїсти з о.Тайван (Китай), Литви, Угорщини, Словаччини, України, Польщі та інших країн.

На конференції обговорювалися актуальні питання викладання китайської мови в умовах сучасних освітніх реалій. Ірина Володимирівна виступила з доповіддю “Труднощі студентів та мотивація у вивчення китайської мови”.

Стажування викладачів ІФНМУ та ІФНТУНГ

Впродовж березня – травня 2019 року під керівництвом кандидатів філологічних наук, доцентів Паньків У.Л. і Петришин М.Й. викладачі кафедри мовознавства Івано-Франківського національного медичного університету (кандидат педагогічних наук Чопик Ю.С., асистент Іванюк М.В.) та Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу (кандидат філологічних наук, доцент Судук І.І.) проходили стажування на кафедрі загального та германського мовознавства факультету філології ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”. Поглиблювали та розширювали фахові знання, уміння та навички з дисципліни “Латинська мова”, удосконалювали методику викладання латинської мови для різних спеціальностей, уклали словник анатомічних термінів  “Nomina anatomica” для студентів-медиків, словник латинських афоризмів для студентів-філологів та підготували для публікації наукові розвідки .

Студенти-китаїсти стали призерами всеукраїнського конкурсу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Студенти 2-го курсу спеціальності “Англійська мова і література” факультету іноземних мов взяли участь у всеукраїнському конкурсі з китайської мови. Захід проходив в Інституті Конфуція Київського національного лінгвістичного університету. У рамках програми заходу відбувся конкурс усних тем з китайської мови “Я і Китай”, “Я і китайська мова”. У ньому взяли участь 25 осіб. Серед них і студенти II-го курсу факультету іноземних мов Прикарпатського університету, які вивчають китайську мову як другу іноземну. За результатами конкурсу наші студентки-китаїсти Ольга Фединчук та Яна Сміжак стали призерами та посіли III-є місце.

“Пишаюся такими високими результатами наших студентів. Вони добре готувалися і доклали багато зусиль, щоб стати призерами конкурсу”, – зазначила старший викладач кафедри загального та германського мовознавства Ірина Ілійчук.

Святкування Китайського Нового року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 лютого студенти та викладачі Прикарпатського національного університету провели святкові заходи з нагоди Китайського Нового року. Організаторами свята виступили старший викладач кафедри загального та германського мовознавства факультету філології Ірина Ілійчук та викладачі-практиканти Сунь Хайлін та Лі Веньцзюнь (КНР). Захід розпочався виконанням відомої української пісні “Щедрик”, яку заспівали студенти китайською мовою. Варто зазначити, що на теренах Піднебесної не співають щедрівок і колядок. Ірина Ілійчук розповіла про традиції відзначення Китайського Нового року та провела відеопрезентацію “Свято Весни”.

У рамках програми новорічного свята у виконанні студентів-китаїстів прозвучали вірші, поезії та пісні китайською мовою. Викладачі-практиканти Сунь Хайлін та Лі Веньцзюнь виконали китайські народні танці та продемонстрували гру на традиційному музичному інструменті – холуси. Учасники свята взяли участь у майстер-класах з китайської витинанки, плетіння та  гімнастики.

На завершення відзначення Китайського Нового року студенти разом з викладачами записали відеопривітання для наших китайських партнерів, а також усіх жителів Піднебесної з Новим 2019 роком.

P.S. Китайський Новий рік  (свято Весни) – це одне з найважливіших традиційних свят  Китаю. Його ще називають “Нієн”. Напередодні відзначення свята в кожній оселі на двері, вікна та стіни розклеюють ієрогліф “Фу”, який має багато значень: щастя, здоров’я, довголіття, достаток і мир. Невід’ємною традицією святкування Китайського Нового року є запуск фейєрверків та запалювання новорічних ліхтариків різної форми і величини. Серед обов’язкових страв святкового столу – приготовлена риба та китайські пельмені.

Стажування в Лодзинському університеті

Впродовж жовтня 2018 – січня 2019 рр. професор кафедри Я.Г. Мельник підвищував кваліфікацію у Лодзинському університеті на базі відділу філології. Стажування відбулось у рамках періодичного підвищення кваліфікації викладацького складу університету,  визначеного Міністерством освіти і науки України. 4-місячне стажування (з відривом та без відриву від основного місця роботи) передбачає комплекс заходів, які відповідають європейським стандартам. У цей комплекс входить участь у наукових конференціях, обговорення дисертаційних проектів, участь у захистах магістерських праць, читання лекційних курсів студентам (різних спеціальностей), публікацій у міжнародних наукових збірниках (за участю Лодзинського університету) та збірниках наукових праць науково-дослідницьких центрів відділу філології університету та ін. Крім цього, стажування передбачає опрацювання доробків університету за минулі роки з написанням відгуків-рецензій на збірники. Також для науковців, які проходять стажування, передбачена така форма роботи, як опрацювання нових надходжень до бібліотек (за останні 5 років). Усі програмові вимоги університету, на базі якого відбувалось підвищення кваліфікації, були виконані в повному обсязі. Я.Г. Мельник, за пропозицією Лодзинського університету, як представник названого вищого навчального закладу, брав участь у міжнародній конференції у Київському національному педагогічному університеті імені М.Драгоманова, а також у конференції, яка відбувалась у Мінську під егідою Міністерства культури та Міністерства освіти Білорусі (18-22 грудня 2018 року) та була присвячена культурним зв’язкам і проблемам етнокультурного ландшафту Східної Європи у сучасному контексті.